12,819 pytań - 14,989 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: Jak przerwać grzywę?

Data publikacji: 2019-12-19

 

Wiele koni zostało obdarzonych nad wyraz bujna i obfitą grzywą, która może sprawiać problemy przy pielęgnacji; konie tarzają się, drapią o ogrodzenie czy drzewa, czasem podgryzają się z kolegami w trakcie pobytu na pastwisku i taka grzywa często wygląda nieestetycznie. Długie i gęste grzywy warto regularnie zaplatać w warkocz dobierany lub w warkoczyki, tak często robią właściciele koni ras hiszpańskich, które z natury posiadają piękne grzywy.

Jeśli zależy Wam, aby gęsta grzywa była prawdziwą ozdobą Waszego zwierzaka, warto zadbać o umiarkowane przerzedzenie (przycięcie jest dużo trudniejsze); aby się do tego zabrać, potrzebny będzie metalowy grzebień oraz szczotka do rozczesania grzywy.

  1. rozczesujemy porządnie grzywę, można użyć niewielkiej ilości nabłyszczacza w spreju, który wyrówna włosy (uwaga na ilość, zbyt duża spowoduje ślizganie sie grzebienia!)
  2. ustalamy, gdzie warto przerwać grzywę - obejrzyjcie konia z boku; zwierzaki czasem niechętnie poddają się temu zabiegowi, w końcu wiąże się to wyrwaniem włosów. Warto na początku zrobić kilka niedużych poprawek w myśl zasady "mniej znaczy lepiej".
  3. zaczynając od głowy, wybieramy najdłuższe i cienkie pasmo włosów (zacznijcie od kilkunastu dosłownie), owijamy je wokół grzbienia i energicznym ruchem szarpiemy w dół - warto pochwalic zwierzaka, jeśli nie zareagował histerycznie!
  4. przesuwamy się w stronę kłębu, usuwając najdłuższe pasma
  5. co jakiś czas należy przeczesać całą grzywę i ocenić z boku efekt, czy są koniecznie poprawki

Jeśli Wasz koń wierci się, stoi niespokojnie, rzuca głową czy wręcz próbuje Was ugryźć - nie kontynuujcie, to nie jest przyjemny zabieg dla koni wrażliwych czy o mocno osadzonych cebulkach włosów. Lepiej wtedy zadbać o ładne przycięcie końcówek nożyczkami typu degażówki (specjalne nożyczki w których jedno ostrze jest wyżłobione w ząbki), taka fryzura też będzie wyglądała estetycznie. Degażówki także tną włosie, ale wolniej i dokładniej - dobre rozwiązanie do podcięcia całej grzywy. Linia włosów układa się naturalnie, a nie jak od linijki jak w przypadku normalnych nożyczek, do których trzeba mieć ogromną wprawę i stabilną rękę.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0