12,810 pytań - 14,619 odpowiedzi - 828 komentarzy

Stajnia: Ściółka z torfu

Data publikacji: 2019-11-28

 

 

Torf to naturalny materiał występujacy w przyrodzie od tysiecy lat - to rozłożone szczątki organiczne pochodzenia roślinnego, jest cennym produktem przede wszystkim w ogrodnictwie jako chłonny i zakwaszający składnik podłoża (wiele roślin ogrodniczych preferuje kwaśną ziemię np. borówki amerykańskie czy wrzosy). Dzięki swoim zdolnościom absorbcyjnym znalazł zastosowanie jako ściółka w stajniach, jest popularny szczególnie w zachodnich krajach.

Ściółka torfowa to świetne rozwiazanie dla koni alergicznych - jest całkowicie wolny od pylących frakcji, a dzięki kwaśnemu odczynowi ma działanie grzybobójcze. Jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, konie rzadko ją jednak spożywają z uwagi na specyficzny zapach i konsystencję - jest dla nich po prostu niesmaczna; nie pęcznieje w żołądku, przez co nie ma ryzyka wystąpienia kolki czy zatkania przewodu pokarmowego (znane są takie przypadki przy utrzymywaniu koni na pellecie). Producenci torfu często dodaja do swoich wyrobów zioła, co ma świetny wpływ na układ oddechowy koni - to najlepszy wybór dla koni z problemami oddechowymi.

Kolejnym plusem torfu to czystość - dzięki dużej chłonności konie utrzymywane w boksach z torfem po prostu mniej się brudzą, mimo że sama ściółka ma brunatną barwę. Szczególnie właściciele koni o jasnej maści są zadowoleni z tej ściółki, zaoszczędza to czas spędzony na doczyszczaniu żółtych plam. Torf jest ekonomiczny, wybieramy tylko zabrudzone miejsca a raz na tydzień dosypujemy ściółki, umieszczając ją wzdłuż ścianek boksu.

 

Ściółka torfowa jest droższa niż słoma, ale jest dużo wydajniejsza w stosowaniu; minusem jest utrudnione wybieranie odchodów z uwagi na ciemną barwę torfu - często całość jest bardzo wymieszana i ciężko usunąć dokładnie zanieczyszczenia. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0