12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Ściółka z torfu

Data publikacji: 2019-11-28

 

 

Torf to naturalny materiał występujacy w przyrodzie od tysiecy lat - to rozłożone szczątki organiczne pochodzenia roślinnego, jest cennym produktem przede wszystkim w ogrodnictwie jako chłonny i zakwaszający składnik podłoża (wiele roślin ogrodniczych preferuje kwaśną ziemię np. borówki amerykańskie czy wrzosy). Dzięki swoim zdolnościom absorbcyjnym znalazł zastosowanie jako ściółka w stajniach, jest popularny szczególnie w zachodnich krajach.

Ściółka torfowa to świetne rozwiazanie dla koni alergicznych - jest całkowicie wolny od pylących frakcji, a dzięki kwaśnemu odczynowi ma działanie grzybobójcze. Jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, konie rzadko ją jednak spożywają z uwagi na specyficzny zapach i konsystencję - jest dla nich po prostu niesmaczna; nie pęcznieje w żołądku, przez co nie ma ryzyka wystąpienia kolki czy zatkania przewodu pokarmowego (znane są takie przypadki przy utrzymywaniu koni na pellecie). Producenci torfu często dodaja do swoich wyrobów zioła, co ma świetny wpływ na układ oddechowy koni - to najlepszy wybór dla koni z problemami oddechowymi.

Kolejnym plusem torfu to czystość - dzięki dużej chłonności konie utrzymywane w boksach z torfem po prostu mniej się brudzą, mimo że sama ściółka ma brunatną barwę. Szczególnie właściciele koni o jasnej maści są zadowoleni z tej ściółki, zaoszczędza to czas spędzony na doczyszczaniu żółtych plam. Torf jest ekonomiczny, wybieramy tylko zabrudzone miejsca a raz na tydzień dosypujemy ściółki, umieszczając ją wzdłuż ścianek boksu.

 

Ściółka torfowa jest droższa niż słoma, ale jest dużo wydajniejsza w stosowaniu; minusem jest utrudnione wybieranie odchodów z uwagi na ciemną barwę torfu - często całość jest bardzo wymieszana i ciężko usunąć dokładnie zanieczyszczenia. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0