12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Stajnia: Ściółka z torfu

Data publikacji: 2019-11-28

 

 

Torf to naturalny materiał występujacy w przyrodzie od tysiecy lat - to rozłożone szczątki organiczne pochodzenia roślinnego, jest cennym produktem przede wszystkim w ogrodnictwie jako chłonny i zakwaszający składnik podłoża (wiele roślin ogrodniczych preferuje kwaśną ziemię np. borówki amerykańskie czy wrzosy). Dzięki swoim zdolnościom absorbcyjnym znalazł zastosowanie jako ściółka w stajniach, jest popularny szczególnie w zachodnich krajach.

Ściółka torfowa to świetne rozwiazanie dla koni alergicznych - jest całkowicie wolny od pylących frakcji, a dzięki kwaśnemu odczynowi ma działanie grzybobójcze. Jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, konie rzadko ją jednak spożywają z uwagi na specyficzny zapach i konsystencję - jest dla nich po prostu niesmaczna; nie pęcznieje w żołądku, przez co nie ma ryzyka wystąpienia kolki czy zatkania przewodu pokarmowego (znane są takie przypadki przy utrzymywaniu koni na pellecie). Producenci torfu często dodaja do swoich wyrobów zioła, co ma świetny wpływ na układ oddechowy koni - to najlepszy wybór dla koni z problemami oddechowymi.

Kolejnym plusem torfu to czystość - dzięki dużej chłonności konie utrzymywane w boksach z torfem po prostu mniej się brudzą, mimo że sama ściółka ma brunatną barwę. Szczególnie właściciele koni o jasnej maści są zadowoleni z tej ściółki, zaoszczędza to czas spędzony na doczyszczaniu żółtych plam. Torf jest ekonomiczny, wybieramy tylko zabrudzone miejsca a raz na tydzień dosypujemy ściółki, umieszczając ją wzdłuż ścianek boksu.

 

Ściółka torfowa jest droższa niż słoma, ale jest dużo wydajniejsza w stosowaniu; minusem jest utrudnione wybieranie odchodów z uwagi na ciemną barwę torfu - często całość jest bardzo wymieszana i ciężko usunąć dokładnie zanieczyszczenia. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0