12,808 pytań - 14,569 odpowiedzi - 828 komentarzy

Stajnia: Dezynfekcja

Data publikacji: 2019-10-15

 

Podstawową zasadą zachowania czystości w każdej stajni jest oczywiście regularne sprzątanie : wszystkie odchody powinny być wywożone, często praktykowane jest sprzątanie boksów rano, kiedy konie są na pastwiskach. Usunięcie odchodów oraz zanieczyszczonej ściółki, a także dołożenie/dosypanie nowej partii powinny być normalną i codzienną praktyką! Mimo codziennego i regularnego sprzątania, boksy wymagają dezynfekcji przynajmniej dwa razy do roku - przy okazji odrobaczania.

Niektórzy właściciele stajni i ośrodków jeździeckich przeprowadzają takie gruntowe czyszczenie co 3, 4 miesiące - ważne jest, aby nie przesadzić z częstotliwością dezynfekcji. Sterylne warunki osłabiają układ odpornościowy, a silne środki chemiczne mogą być przyczyną podrażnień.

Dezynfekcję najlepiej przeprowadzić w suchy dzień, po wyprowadzeniu koni na zewnątrz (producenci podają informację, że preparaty mogą być stosowane w obecności zwierząt - wygodniej przeprowadza się ten zabieg przy pustej stajni); niezbędne środki są dostępne zarówno w internecie jak i w sklepach agrorolniczych. Mają one formę proszku, który służy do posypywania podłogi bądź płynu do rozcieńczenia i wykonania oprysku podłogi oraz ścian - oprysk zdecydowanie lepiej usuwa wszelkie patogeny, dociera do mało dostępnych miejsc.

W składzie środków do dezynfekcji stajni znajdziemy:

  • fosfor
  • miedź
  • siarczan potasu
  • związki chloru

Dwa razy do roku warto wykonać kompleksową dezynfekcję stajni, boksy oraz wszystkie pomieszczenia gospodarcze. Dobrze sprawdza się także oprysk efektywnymi mikroorganizmamy (w skrócie EMy), które powodują zasiedlenie terenu pożytecznymi bakteriami, likwidując źródła nieprzyjemnych zapachów - EMy sprawdzają się także jako dodatek do posiłków, są w pełni bezpieczne i naturalne. EMy można stosować kilka razy w ciągu roku, wystarczy rozcieńczyć i wylać bezpośrednio na ściółkę.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0