12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Dezynfekcja

Data publikacji: 2019-10-15

 

Podstawową zasadą zachowania czystości w każdej stajni jest oczywiście regularne sprzątanie : wszystkie odchody powinny być wywożone, często praktykowane jest sprzątanie boksów rano, kiedy konie są na pastwiskach. Usunięcie odchodów oraz zanieczyszczonej ściółki, a także dołożenie/dosypanie nowej partii powinny być normalną i codzienną praktyką! Mimo codziennego i regularnego sprzątania, boksy wymagają dezynfekcji przynajmniej dwa razy do roku - przy okazji odrobaczania.

Niektórzy właściciele stajni i ośrodków jeździeckich przeprowadzają takie gruntowe czyszczenie co 3, 4 miesiące - ważne jest, aby nie przesadzić z częstotliwością dezynfekcji. Sterylne warunki osłabiają układ odpornościowy, a silne środki chemiczne mogą być przyczyną podrażnień.

Dezynfekcję najlepiej przeprowadzić w suchy dzień, po wyprowadzeniu koni na zewnątrz (producenci podają informację, że preparaty mogą być stosowane w obecności zwierząt - wygodniej przeprowadza się ten zabieg przy pustej stajni); niezbędne środki są dostępne zarówno w internecie jak i w sklepach agrorolniczych. Mają one formę proszku, który służy do posypywania podłogi bądź płynu do rozcieńczenia i wykonania oprysku podłogi oraz ścian - oprysk zdecydowanie lepiej usuwa wszelkie patogeny, dociera do mało dostępnych miejsc.

W składzie środków do dezynfekcji stajni znajdziemy:

  • fosfor
  • miedź
  • siarczan potasu
  • związki chloru

Dwa razy do roku warto wykonać kompleksową dezynfekcję stajni, boksy oraz wszystkie pomieszczenia gospodarcze. Dobrze sprawdza się także oprysk efektywnymi mikroorganizmamy (w skrócie EMy), które powodują zasiedlenie terenu pożytecznymi bakteriami, likwidując źródła nieprzyjemnych zapachów - EMy sprawdzają się także jako dodatek do posiłków, są w pełni bezpieczne i naturalne. EMy można stosować kilka razy w ciągu roku, wystarczy rozcieńczyć i wylać bezpośrednio na ściółkę.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0