12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynarze: Zespół Cushinga

Data publikacji: 2019-03-27

 

Zespół Cushinga jest od lat znany wśród ludzi, psów i kotów, wśród koni występuje stosunkowo rzadko, przez co niestety często bywa bagatelizowany, a zwierzaki są wiele lat bezskutecznie leczone na inne przypadłości.

Typowe objawy tej choroby:

 • długa i matowa sierść
 • długi okres wymiany sierści w okresach przejściowych
 • wzmożone pragnienie
 • osłabienie, apatia
 • zaburzenia płodności
 • zaburzenia apetytu, często zmniejszenie
 • problemy z rozwojem masy mięśniowej

Jak można zauważyć, choroba nie daje specyficznych objawów, przez co bywa późno diagnozowana; z pewnością warto obserwować jakość sierści i włosia. Konie z zespołem Cushinga często posiadają długie futro, niezależnie od pory roku; włos jest matowy i poskręcany.

Ta dolegliwość jest nieuleczalna i wymaga systematycznego podawania leków, ale i kontroli nad spożywanym pokarmem; niewłaściwa produkcja hormonów rzutuje na cały organizm i powoduje znaczący spadek komfortu i samopoczucia. Dochodzi do powolnego uszkadzania narządów wewnętrznych, skraca się długość życia - szybka diagnostyka i wdrożone leczenie hamują rozwój choroby.

Diagnostyka odbywa się przy pomocy specyficznych testów - test hamowania deksametazonem, test stymulacji z ACTH lub TRH. Wybór metody diagnistycznej zależy od lekarza weterynarii, polega na kilkukrotnym pobieraniu krwi w przeciągu kilku godzin i oznaczania poziomu kortyzolu.

 

Życie z koniem chorym na zespół Cushinga wymaga wprowadzenia kilku zmian:

 • stałe podawanie leków i opieka weterynaryjna
 • ograniczenie pasz wysokowęglowodanowych i z wysoką zawartościa cukru
 • moczenie siana min.pół godziny w świeżej wodzie przed podaniem
 • organiczenie pobytu na trawiastym pastwisku; duże ilości soczystej trawy są wybitnie niewskazane -> wystarczy zorganizować padok z gorszą trawą i podawać siano
 • całkowita rezygnacja z owsa

 

Ruch jest zdecydowanie wskazany, ale trzeba mieć na uwadze zmienny nastrój naszego zwierzaka, warto dopasować obciążenia treningowe do aktualnej kondycji i samopoczucia zwierzaka - jak przy każdej chorobie przewlekłej, zawsze będą występowały okresy gorszej i lepszej dyspozycji.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0