12,817 pytań - 14,709 odpowiedzi - 864 komentarzy

Weterynarze: Zespół Cushinga

Data publikacji: 2019-03-27

 

Zespół Cushinga jest od lat znany wśród ludzi, psów i kotów, wśród koni występuje stosunkowo rzadko, przez co niestety często bywa bagatelizowany, a zwierzaki są wiele lat bezskutecznie leczone na inne przypadłości.

Typowe objawy tej choroby:

 • długa i matowa sierść
 • długi okres wymiany sierści w okresach przejściowych
 • wzmożone pragnienie
 • osłabienie, apatia
 • zaburzenia płodności
 • zaburzenia apetytu, często zmniejszenie
 • problemy z rozwojem masy mięśniowej

Jak można zauważyć, choroba nie daje specyficznych objawów, przez co bywa późno diagnozowana; z pewnością warto obserwować jakość sierści i włosia. Konie z zespołem Cushinga często posiadają długie futro, niezależnie od pory roku; włos jest matowy i poskręcany.

Ta dolegliwość jest nieuleczalna i wymaga systematycznego podawania leków, ale i kontroli nad spożywanym pokarmem; niewłaściwa produkcja hormonów rzutuje na cały organizm i powoduje znaczący spadek komfortu i samopoczucia. Dochodzi do powolnego uszkadzania narządów wewnętrznych, skraca się długość życia - szybka diagnostyka i wdrożone leczenie hamują rozwój choroby.

Diagnostyka odbywa się przy pomocy specyficznych testów - test hamowania deksametazonem, test stymulacji z ACTH lub TRH. Wybór metody diagnistycznej zależy od lekarza weterynarii, polega na kilkukrotnym pobieraniu krwi w przeciągu kilku godzin i oznaczania poziomu kortyzolu.

 

Życie z koniem chorym na zespół Cushinga wymaga wprowadzenia kilku zmian:

 • stałe podawanie leków i opieka weterynaryjna
 • ograniczenie pasz wysokowęglowodanowych i z wysoką zawartościa cukru
 • moczenie siana min.pół godziny w świeżej wodzie przed podaniem
 • organiczenie pobytu na trawiastym pastwisku; duże ilości soczystej trawy są wybitnie niewskazane -> wystarczy zorganizować padok z gorszą trawą i podawać siano
 • całkowita rezygnacja z owsa

 

Ruch jest zdecydowanie wskazany, ale trzeba mieć na uwadze zmienny nastrój naszego zwierzaka, warto dopasować obciążenia treningowe do aktualnej kondycji i samopoczucia zwierzaka - jak przy każdej chorobie przewlekłej, zawsze będą występowały okresy gorszej i lepszej dyspozycji.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0