12,811 pytań - 14,488 odpowiedzi - 827 komentarzy

Weterynarze: Zespół Cushinga

Data publikacji: 2019-03-27

 

Zespół Cushinga jest od lat znany wśród ludzi, psów i kotów, wśród koni występuje stosunkowo rzadko, przez co niestety często bywa bagatelizowany, a zwierzaki są wiele lat bezskutecznie leczone na inne przypadłości.

Typowe objawy tej choroby:

 • długa i matowa sierść
 • długi okres wymiany sierści w okresach przejściowych
 • wzmożone pragnienie
 • osłabienie, apatia
 • zaburzenia płodności
 • zaburzenia apetytu, często zmniejszenie
 • problemy z rozwojem masy mięśniowej

Jak można zauważyć, choroba nie daje specyficznych objawów, przez co bywa późno diagnozowana; z pewnością warto obserwować jakość sierści i włosia. Konie z zespołem Cushinga często posiadają długie futro, niezależnie od pory roku; włos jest matowy i poskręcany.

Ta dolegliwość jest nieuleczalna i wymaga systematycznego podawania leków, ale i kontroli nad spożywanym pokarmem; niewłaściwa produkcja hormonów rzutuje na cały organizm i powoduje znaczący spadek komfortu i samopoczucia. Dochodzi do powolnego uszkadzania narządów wewnętrznych, skraca się długość życia - szybka diagnostyka i wdrożone leczenie hamują rozwój choroby.

Diagnostyka odbywa się przy pomocy specyficznych testów - test hamowania deksametazonem, test stymulacji z ACTH lub TRH. Wybór metody diagnistycznej zależy od lekarza weterynarii, polega na kilkukrotnym pobieraniu krwi w przeciągu kilku godzin i oznaczania poziomu kortyzolu.

 

Życie z koniem chorym na zespół Cushinga wymaga wprowadzenia kilku zmian:

 • stałe podawanie leków i opieka weterynaryjna
 • ograniczenie pasz wysokowęglowodanowych i z wysoką zawartościa cukru
 • moczenie siana min.pół godziny w świeżej wodzie przed podaniem
 • organiczenie pobytu na trawiastym pastwisku; duże ilości soczystej trawy są wybitnie niewskazane -> wystarczy zorganizować padok z gorszą trawą i podawać siano
 • całkowita rezygnacja z owsa

 

Ruch jest zdecydowanie wskazany, ale trzeba mieć na uwadze zmienny nastrój naszego zwierzaka, warto dopasować obciążenia treningowe do aktualnej kondycji i samopoczucia zwierzaka - jak przy każdej chorobie przewlekłej, zawsze będą występowały okresy gorszej i lepszej dyspozycji.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0