12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Data publikacji: 2018-07-25

 

Wśród najczęściej występujących wypadków możemy wyróżnić:

a) upadki z koni - tutaj skupiamy się przede wszystkim na ocenie stanu jeźdźca. Jesli jest nieprzytomny, nie jest w stanie poruszyć kończynami albo uskarża się na silny ból, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Nieprzytomnej osobie sprawdzamy oddech, jeśli występuje, układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej; w przypadku braku oddechu, rozpoczynamy resuscytację - 30 uciśnięć klatki piersiowej na mostku, dwa wdechy powietrza!

Jazda konna jest na tyle ryzykownym sportem, że zawsze lepiej chuchać na zimne i zadbać o opiekę lekarską po upadku, bo zdarzają się niezwykle niebezpieczne krwotoki wewnętrzne czy wstrząśnienia mózgu lub wręcz pęknięcia czaszki, co zagraża życiu.

b) kopnięcia - w przypadku kopnięcia przez konia w głowę danej osoby, bezwględnie wzywamy pogotowie. Takie urazy najcześciej związane są z pęknięciami kości czaszki lub twarzoczaszki, często połączone z wstrząsem lub utratą przytomności. Kopniaki skierowane w klatkę piersiową są także niezwykle niebiezpiecznie, z uwagi na ryzyko przebicia płuca żebrem.

Urazy rąk lub nóg zawsze chłodzimy, wodą, lodem lub sprayem zamrażającym, jeśli występuje silny ból i opuchlizna, najprawdopodobniej doszło do złamania - konieczna wizyta u lekarza.

c) zranienia - drobne rany czy otarcia obowiązkowo odkażamy wodą utlenioną, chociaż dużo lepszy jest riwanol lub octenisept. Głębokie cięte lub szarpane rany (spowodowane np.ugryzieniem) kwalifikują się często do chirurgicznego oczyszczenia i zszycia; przed wizytą u lekarza zakrywamy ranę jałowym opatrunkiem i uciskamy, aby zminimalizowac krwotok.

Warto pamiętać, że często koniecznie jest także podanie zastrzyka przeciwtężcowego. 

d) stłuczenia - także przygniecenia, chyba każdemu z nas koń nastąpił na stopę... Obowiązkowo chłodzimy miejsce, takie urazy potrafią być bolesne nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia kości; jeśli w przeciągu kilku dni ból się nasili, pojawi się opuchlizna lub/i zasinienie, odwiedzamy lekarza.

 

Pamiętajcie, że skutki upadków potrafią być bardzo poważne, dlatego jeśli nie czujecie się dobrze (zawroty głowy, nudności, silny ból), to nie wsiadajcie ponownie na konia -  nawet jeśli namawia Was trener! Wasze zdrowie jest najważniejsze :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0