12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Data publikacji: 2018-07-25

 

Wśród najczęściej występujących wypadków możemy wyróżnić:

a) upadki z koni - tutaj skupiamy się przede wszystkim na ocenie stanu jeźdźca. Jesli jest nieprzytomny, nie jest w stanie poruszyć kończynami albo uskarża się na silny ból, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Nieprzytomnej osobie sprawdzamy oddech, jeśli występuje, układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej; w przypadku braku oddechu, rozpoczynamy resuscytację - 30 uciśnięć klatki piersiowej na mostku, dwa wdechy powietrza!

Jazda konna jest na tyle ryzykownym sportem, że zawsze lepiej chuchać na zimne i zadbać o opiekę lekarską po upadku, bo zdarzają się niezwykle niebezpieczne krwotoki wewnętrzne czy wstrząśnienia mózgu lub wręcz pęknięcia czaszki, co zagraża życiu.

b) kopnięcia - w przypadku kopnięcia przez konia w głowę danej osoby, bezwględnie wzywamy pogotowie. Takie urazy najcześciej związane są z pęknięciami kości czaszki lub twarzoczaszki, często połączone z wstrząsem lub utratą przytomności. Kopniaki skierowane w klatkę piersiową są także niezwykle niebiezpiecznie, z uwagi na ryzyko przebicia płuca żebrem.

Urazy rąk lub nóg zawsze chłodzimy, wodą, lodem lub sprayem zamrażającym, jeśli występuje silny ból i opuchlizna, najprawdopodobniej doszło do złamania - konieczna wizyta u lekarza.

c) zranienia - drobne rany czy otarcia obowiązkowo odkażamy wodą utlenioną, chociaż dużo lepszy jest riwanol lub octenisept. Głębokie cięte lub szarpane rany (spowodowane np.ugryzieniem) kwalifikują się często do chirurgicznego oczyszczenia i zszycia; przed wizytą u lekarza zakrywamy ranę jałowym opatrunkiem i uciskamy, aby zminimalizowac krwotok.

Warto pamiętać, że często koniecznie jest także podanie zastrzyka przeciwtężcowego. 

d) stłuczenia - także przygniecenia, chyba każdemu z nas koń nastąpił na stopę... Obowiązkowo chłodzimy miejsce, takie urazy potrafią być bolesne nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia kości; jeśli w przeciągu kilku dni ból się nasili, pojawi się opuchlizna lub/i zasinienie, odwiedzamy lekarza.

 

Pamiętajcie, że skutki upadków potrafią być bardzo poważne, dlatego jeśli nie czujecie się dobrze (zawroty głowy, nudności, silny ból), to nie wsiadajcie ponownie na konia -  nawet jeśli namawia Was trener! Wasze zdrowie jest najważniejsze :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0