12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Data publikacji: 2018-07-25

 

Wśród najczęściej występujących wypadków możemy wyróżnić:

a) upadki z koni - tutaj skupiamy się przede wszystkim na ocenie stanu jeźdźca. Jesli jest nieprzytomny, nie jest w stanie poruszyć kończynami albo uskarża się na silny ból, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Nieprzytomnej osobie sprawdzamy oddech, jeśli występuje, układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej; w przypadku braku oddechu, rozpoczynamy resuscytację - 30 uciśnięć klatki piersiowej na mostku, dwa wdechy powietrza!

Jazda konna jest na tyle ryzykownym sportem, że zawsze lepiej chuchać na zimne i zadbać o opiekę lekarską po upadku, bo zdarzają się niezwykle niebezpieczne krwotoki wewnętrzne czy wstrząśnienia mózgu lub wręcz pęknięcia czaszki, co zagraża życiu.

b) kopnięcia - w przypadku kopnięcia przez konia w głowę danej osoby, bezwględnie wzywamy pogotowie. Takie urazy najcześciej związane są z pęknięciami kości czaszki lub twarzoczaszki, często połączone z wstrząsem lub utratą przytomności. Kopniaki skierowane w klatkę piersiową są także niezwykle niebiezpiecznie, z uwagi na ryzyko przebicia płuca żebrem.

Urazy rąk lub nóg zawsze chłodzimy, wodą, lodem lub sprayem zamrażającym, jeśli występuje silny ból i opuchlizna, najprawdopodobniej doszło do złamania - konieczna wizyta u lekarza.

c) zranienia - drobne rany czy otarcia obowiązkowo odkażamy wodą utlenioną, chociaż dużo lepszy jest riwanol lub octenisept. Głębokie cięte lub szarpane rany (spowodowane np.ugryzieniem) kwalifikują się często do chirurgicznego oczyszczenia i zszycia; przed wizytą u lekarza zakrywamy ranę jałowym opatrunkiem i uciskamy, aby zminimalizowac krwotok.

Warto pamiętać, że często koniecznie jest także podanie zastrzyka przeciwtężcowego. 

d) stłuczenia - także przygniecenia, chyba każdemu z nas koń nastąpił na stopę... Obowiązkowo chłodzimy miejsce, takie urazy potrafią być bolesne nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia kości; jeśli w przeciągu kilku dni ból się nasili, pojawi się opuchlizna lub/i zasinienie, odwiedzamy lekarza.

 

Pamiętajcie, że skutki upadków potrafią być bardzo poważne, dlatego jeśli nie czujecie się dobrze (zawroty głowy, nudności, silny ból), to nie wsiadajcie ponownie na konia -  nawet jeśli namawia Was trener! Wasze zdrowie jest najważniejsze :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0