12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Data publikacji: 2018-07-25

 

Wśród najczęściej występujących wypadków możemy wyróżnić:

a) upadki z koni - tutaj skupiamy się przede wszystkim na ocenie stanu jeźdźca. Jesli jest nieprzytomny, nie jest w stanie poruszyć kończynami albo uskarża się na silny ból, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Nieprzytomnej osobie sprawdzamy oddech, jeśli występuje, układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej; w przypadku braku oddechu, rozpoczynamy resuscytację - 30 uciśnięć klatki piersiowej na mostku, dwa wdechy powietrza!

Jazda konna jest na tyle ryzykownym sportem, że zawsze lepiej chuchać na zimne i zadbać o opiekę lekarską po upadku, bo zdarzają się niezwykle niebezpieczne krwotoki wewnętrzne czy wstrząśnienia mózgu lub wręcz pęknięcia czaszki, co zagraża życiu.

b) kopnięcia - w przypadku kopnięcia przez konia w głowę danej osoby, bezwględnie wzywamy pogotowie. Takie urazy najcześciej związane są z pęknięciami kości czaszki lub twarzoczaszki, często połączone z wstrząsem lub utratą przytomności. Kopniaki skierowane w klatkę piersiową są także niezwykle niebiezpiecznie, z uwagi na ryzyko przebicia płuca żebrem.

Urazy rąk lub nóg zawsze chłodzimy, wodą, lodem lub sprayem zamrażającym, jeśli występuje silny ból i opuchlizna, najprawdopodobniej doszło do złamania - konieczna wizyta u lekarza.

c) zranienia - drobne rany czy otarcia obowiązkowo odkażamy wodą utlenioną, chociaż dużo lepszy jest riwanol lub octenisept. Głębokie cięte lub szarpane rany (spowodowane np.ugryzieniem) kwalifikują się często do chirurgicznego oczyszczenia i zszycia; przed wizytą u lekarza zakrywamy ranę jałowym opatrunkiem i uciskamy, aby zminimalizowac krwotok.

Warto pamiętać, że często koniecznie jest także podanie zastrzyka przeciwtężcowego. 

d) stłuczenia - także przygniecenia, chyba każdemu z nas koń nastąpił na stopę... Obowiązkowo chłodzimy miejsce, takie urazy potrafią być bolesne nawet jeśli nie doszło do uszkodzenia kości; jeśli w przeciągu kilku dni ból się nasili, pojawi się opuchlizna lub/i zasinienie, odwiedzamy lekarza.

 

Pamiętajcie, że skutki upadków potrafią być bardzo poważne, dlatego jeśli nie czujecie się dobrze (zawroty głowy, nudności, silny ból), to nie wsiadajcie ponownie na konia -  nawet jeśli namawia Was trener! Wasze zdrowie jest najważniejsze :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0