11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Chów ogiera

Data publikacji: 2017-11-19

 

Zdecydowanie odradzamy posiadanie ogiera przez osoby początkujące lub jeżdżące rekreacyjnie, zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wałach. Oczywiście istnieją ogiery, które są bardzo spokojne i właściwie nie interesujące się klaczami, ale w dalszym ciagu w stajni trzeba szczególnie zadbać o takie konie.

Jeśli chodzi o zasady utrzymywanie ogierów w stajni, to przede wszystkim nie wstawiamy go w sąsiedztwie klaczy! Nawet najspokojniejszy ogier powinien stać conajmniej dwa boksy dalej od klaczy, unikajmy też towarzystwa klaczy które mają silną ruję. Warto też unikać obecności agresywnych wałachów, wiele ogierów mocno nakręca się takich zachowaniem i mogą sobie zrobić krzywdę w boksie.

Najbardziej problematyczna jest kwestia padokowania - w stajni powinny być osobne padoki dla ogierów. Takie pastwiska obowiązkowo muszą być wykonane z solidnych belek drewnianych lub metalowych rur, dodatkowo podwyższonych do ok.180-200cm. Elekstryczny pasterz jest niezbędny, jeśli zależy Nam na maksymalnym bezpieczeństwie.

Ogiery zawsze wypuszczamy w kilka osobników, tak aby widziały siebie najwzajem - nie ma nic gorszego od samotnego padokowania, praktycznie każdy koń będzie się bardzo denerwował odłączeniem od towarzyszy stajennych. Oczywiście możemy wypuszczać ogiera wraz ze spokojnym wałachem; stajnie hodowlane trzymają zazwyczaj młode ogierki razem, czasem łącznie z wałachami - podstawą jest dogadane stado.

W trakcie jazdy unikamy zajeżdżania koni od tyłu (co akurat tyczy się wszystkich koni), ponieważ ogiery czasem wykazują chęć wskoczenia na drugiego osobnika... niezależnie od jego płci ;) Jeśli na takim koniu siedzi jeździec, to może się to zakończyc wręcz tragicznie.

 

Posiadanie ogiera zdecydowanie polecamy osobom bardzo doświadczonym, wiele czołowych zawodników kastruje ogiery właśnie z uwagi na utrudnienia związanie z padokowaniem, wyjazdem na zawody czy wspólnym transportem. Poza tym pamiętajmy, ze ogier to taki sam koń jak wałach czy klacz, więc naszą podstawową rolą jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, w tym także swobodnego - co w przypadku połączenia agresywnego ogiera z początkującą osobą wręcz z pewnością doprowadzi do przykrego wypadku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0