Zdecydowanie odradzamy posiadanie ogiera przez osoby początkujące lub jeżdżące rekreacyjnie, zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wałach. Oczywiście istnieją ogiery, które są bardzo spokojne i właściwie nie interesujące się klaczami, ale w dalszym ciagu w stajni trzeba szczególnie zadbać o takie konie.
Jeśli chodzi o zasady utrzymywanie ogierów w stajni, to przede wszystkim nie wstawiamy go w sąsiedztwie klaczy! Nawet najspokojniejszy ogier powinien stać conajmniej dwa boksy dalej od klaczy, unikajmy też towarzystwa klaczy które mają silną ruję. Warto też unikać obecności agresywnych wałachów, wiele ogierów mocno nakręca się takich zachowaniem i mogą sobie zrobić krzywdę w boksie.
Najbardziej problematyczna jest kwestia padokowania - w stajni powinny być osobne padoki dla ogierów. Takie pastwiska obowiązkowo muszą być wykonane z solidnych belek drewnianych lub metalowych rur, dodatkowo podwyższonych do ok.180-200cm. Elekstryczny pasterz jest niezbędny, jeśli zależy Nam na maksymalnym bezpieczeństwie.
Ogiery zawsze wypuszczamy w kilka osobników, tak aby widziały siebie najwzajem - nie ma nic gorszego od samotnego padokowania, praktycznie każdy koń będzie się bardzo denerwował odłączeniem od towarzyszy stajennych. Oczywiście możemy wypuszczać ogiera wraz ze spokojnym wałachem; stajnie hodowlane trzymają zazwyczaj młode ogierki razem, czasem łącznie z wałachami - podstawą jest dogadane stado.
W trakcie jazdy unikamy zajeżdżania koni od tyłu (co akurat tyczy się wszystkich koni), ponieważ ogiery czasem wykazują chęć wskoczenia na drugiego osobnika... niezależnie od jego płci ;) Jeśli na takim koniu siedzi jeździec, to może się to zakończyc wręcz tragicznie.
Posiadanie ogiera zdecydowanie polecamy osobom bardzo doświadczonym, wiele czołowych zawodników kastruje ogiery właśnie z uwagi na utrudnienia związanie z padokowaniem, wyjazdem na zawody czy wspólnym transportem. Poza tym pamiętajmy, ze ogier to taki sam koń jak wałach czy klacz, więc naszą podstawową rolą jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, w tym także swobodnego - co w przypadku połączenia agresywnego ogiera z początkującą osobą wręcz z pewnością doprowadzi do przykrego wypadku.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28