11,032 pytań - 13,274 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Chów ogiera

Data publikacji: 2017-11-19

 

Zdecydowanie odradzamy posiadanie ogiera przez osoby początkujące lub jeżdżące rekreacyjnie, zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wałach. Oczywiście istnieją ogiery, które są bardzo spokojne i właściwie nie interesujące się klaczami, ale w dalszym ciagu w stajni trzeba szczególnie zadbać o takie konie.

Jeśli chodzi o zasady utrzymywanie ogierów w stajni, to przede wszystkim nie wstawiamy go w sąsiedztwie klaczy! Nawet najspokojniejszy ogier powinien stać conajmniej dwa boksy dalej od klaczy, unikajmy też towarzystwa klaczy które mają silną ruję. Warto też unikać obecności agresywnych wałachów, wiele ogierów mocno nakręca się takich zachowaniem i mogą sobie zrobić krzywdę w boksie.

Najbardziej problematyczna jest kwestia padokowania - w stajni powinny być osobne padoki dla ogierów. Takie pastwiska obowiązkowo muszą być wykonane z solidnych belek drewnianych lub metalowych rur, dodatkowo podwyższonych do ok.180-200cm. Elekstryczny pasterz jest niezbędny, jeśli zależy Nam na maksymalnym bezpieczeństwie.

Ogiery zawsze wypuszczamy w kilka osobników, tak aby widziały siebie najwzajem - nie ma nic gorszego od samotnego padokowania, praktycznie każdy koń będzie się bardzo denerwował odłączeniem od towarzyszy stajennych. Oczywiście możemy wypuszczać ogiera wraz ze spokojnym wałachem; stajnie hodowlane trzymają zazwyczaj młode ogierki razem, czasem łącznie z wałachami - podstawą jest dogadane stado.

W trakcie jazdy unikamy zajeżdżania koni od tyłu (co akurat tyczy się wszystkich koni), ponieważ ogiery czasem wykazują chęć wskoczenia na drugiego osobnika... niezależnie od jego płci ;) Jeśli na takim koniu siedzi jeździec, to może się to zakończyc wręcz tragicznie.

 

Posiadanie ogiera zdecydowanie polecamy osobom bardzo doświadczonym, wiele czołowych zawodników kastruje ogiery właśnie z uwagi na utrudnienia związanie z padokowaniem, wyjazdem na zawody czy wspólnym transportem. Poza tym pamiętajmy, ze ogier to taki sam koń jak wałach czy klacz, więc naszą podstawową rolą jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, w tym także swobodnego - co w przypadku połączenia agresywnego ogiera z początkującą osobą wręcz z pewnością doprowadzi do przykrego wypadku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0