12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Chów ogiera

Data publikacji: 2017-11-19

 

Zdecydowanie odradzamy posiadanie ogiera przez osoby początkujące lub jeżdżące rekreacyjnie, zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wałach. Oczywiście istnieją ogiery, które są bardzo spokojne i właściwie nie interesujące się klaczami, ale w dalszym ciagu w stajni trzeba szczególnie zadbać o takie konie.

Jeśli chodzi o zasady utrzymywanie ogierów w stajni, to przede wszystkim nie wstawiamy go w sąsiedztwie klaczy! Nawet najspokojniejszy ogier powinien stać conajmniej dwa boksy dalej od klaczy, unikajmy też towarzystwa klaczy które mają silną ruję. Warto też unikać obecności agresywnych wałachów, wiele ogierów mocno nakręca się takich zachowaniem i mogą sobie zrobić krzywdę w boksie.

Najbardziej problematyczna jest kwestia padokowania - w stajni powinny być osobne padoki dla ogierów. Takie pastwiska obowiązkowo muszą być wykonane z solidnych belek drewnianych lub metalowych rur, dodatkowo podwyższonych do ok.180-200cm. Elekstryczny pasterz jest niezbędny, jeśli zależy Nam na maksymalnym bezpieczeństwie.

Ogiery zawsze wypuszczamy w kilka osobników, tak aby widziały siebie najwzajem - nie ma nic gorszego od samotnego padokowania, praktycznie każdy koń będzie się bardzo denerwował odłączeniem od towarzyszy stajennych. Oczywiście możemy wypuszczać ogiera wraz ze spokojnym wałachem; stajnie hodowlane trzymają zazwyczaj młode ogierki razem, czasem łącznie z wałachami - podstawą jest dogadane stado.

W trakcie jazdy unikamy zajeżdżania koni od tyłu (co akurat tyczy się wszystkich koni), ponieważ ogiery czasem wykazują chęć wskoczenia na drugiego osobnika... niezależnie od jego płci ;) Jeśli na takim koniu siedzi jeździec, to może się to zakończyc wręcz tragicznie.

 

Posiadanie ogiera zdecydowanie polecamy osobom bardzo doświadczonym, wiele czołowych zawodników kastruje ogiery właśnie z uwagi na utrudnienia związanie z padokowaniem, wyjazdem na zawody czy wspólnym transportem. Poza tym pamiętajmy, ze ogier to taki sam koń jak wałach czy klacz, więc naszą podstawową rolą jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, w tym także swobodnego - co w przypadku połączenia agresywnego ogiera z początkującą osobą wręcz z pewnością doprowadzi do przykrego wypadku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0