12,061 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Chów ogiera

Data publikacji: 2017-11-19

 

Zdecydowanie odradzamy posiadanie ogiera przez osoby początkujące lub jeżdżące rekreacyjnie, zdecydowanie wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją jest wałach. Oczywiście istnieją ogiery, które są bardzo spokojne i właściwie nie interesujące się klaczami, ale w dalszym ciagu w stajni trzeba szczególnie zadbać o takie konie.

Jeśli chodzi o zasady utrzymywanie ogierów w stajni, to przede wszystkim nie wstawiamy go w sąsiedztwie klaczy! Nawet najspokojniejszy ogier powinien stać conajmniej dwa boksy dalej od klaczy, unikajmy też towarzystwa klaczy które mają silną ruję. Warto też unikać obecności agresywnych wałachów, wiele ogierów mocno nakręca się takich zachowaniem i mogą sobie zrobić krzywdę w boksie.

Najbardziej problematyczna jest kwestia padokowania - w stajni powinny być osobne padoki dla ogierów. Takie pastwiska obowiązkowo muszą być wykonane z solidnych belek drewnianych lub metalowych rur, dodatkowo podwyższonych do ok.180-200cm. Elekstryczny pasterz jest niezbędny, jeśli zależy Nam na maksymalnym bezpieczeństwie.

Ogiery zawsze wypuszczamy w kilka osobników, tak aby widziały siebie najwzajem - nie ma nic gorszego od samotnego padokowania, praktycznie każdy koń będzie się bardzo denerwował odłączeniem od towarzyszy stajennych. Oczywiście możemy wypuszczać ogiera wraz ze spokojnym wałachem; stajnie hodowlane trzymają zazwyczaj młode ogierki razem, czasem łącznie z wałachami - podstawą jest dogadane stado.

W trakcie jazdy unikamy zajeżdżania koni od tyłu (co akurat tyczy się wszystkich koni), ponieważ ogiery czasem wykazują chęć wskoczenia na drugiego osobnika... niezależnie od jego płci ;) Jeśli na takim koniu siedzi jeździec, to może się to zakończyc wręcz tragicznie.

 

Posiadanie ogiera zdecydowanie polecamy osobom bardzo doświadczonym, wiele czołowych zawodników kastruje ogiery właśnie z uwagi na utrudnienia związanie z padokowaniem, wyjazdem na zawody czy wspólnym transportem. Poza tym pamiętajmy, ze ogier to taki sam koń jak wałach czy klacz, więc naszą podstawową rolą jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, w tym także swobodnego - co w przypadku połączenia agresywnego ogiera z początkującą osobą wręcz z pewnością doprowadzi do przykrego wypadku.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0