12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Kłus ćwiczebny

Data publikacji: 2017-06-05

 

fot. www.equitrekking.com

Większość początkujących jeźdźców (albo nawet takich którzy jeżdżą już długo, ale nigdy nie mieli okazji nauczyć się poprawnego dosiadu)  ma spory problem z prawidłowym wyczuciem kłusa ćwiczebnego. Usztywnienie, podskakiwanie po siodle i niemożność rozluźnienia są często spotykanymi błędami, co bezpośrednio przekłada się na jakość chodów naszego konia - błyskawicznie zareaguje on usztywnieniem grzbietu. A z kolei brak rozluźnienia u naszego wierzchowca uniemożliwi nam rozluźnienie... i tym sposobem powstaje błędne koło.

Przede wszystkim - każda praca nad naszym dosiadem powinna odbywać się na lonży. Nie ma czego się wstydzić, nawet topowi zawodnicy korzystają z tej cennej metody treningowej, bo dosiad nie jest kwestią nabytą na całe życie.

Prosimy osobę bardziej doświadczoną lub nawet stajenną koleżankę, obowiązkowo wypinamy konia (najlepsze będą zwykłe wypinacze, ale nadadzą się także zwykłe gumy) i rozpoczynamy ciężką pracę:
- na początku, w stępie, wykonujemy kilka ćwiczeń rozgrzewajacych bez strzemion: wymachy nóg w przód i tył, kręcene stopami w stawach skokowych, wymachy rękami, krążenia ramionami

- poźniej możemy poćwiczyć anglezowanie w stępie bez strzemion, półsiad bez strzemion

- przechodzimy do wolnego kłusa bez strzemion, próbujemy wyczuć to charakterystyczne falowanie grzebietu i dopasować do tego swoje ruchy

- siedzimy prosto, luźno, patrzymy przed siebie; nie łapiemy równowagi na wodzy, na czas lonży możemy zaopatrzyć się w uwiąz przełożony przez szyję konia -> będzie pomocny w trakcie utraty równowagi

- nie jeździmy kłusem ćwiczebnym do upadłego, warto też chwilę poanglezować żeby dać odpocząć mięśniom

- bardzo fajnym ćwiczeniem są częste zmiany pozycji: jedno kółko kłusem ćwiczebnym, jedno kółko kłusem anglezowanym, jedno kółko stoimy w strzemionach -> całość powtarzamy conajmniej kilka razy
- w trakcie kłusa warto rozmawiać z lonżującym, a nawet śpiewać -> nie warto się maksymalnie skupiać na swojej postawie, a po prostu siąść w siodło i jechać

Przede wszystkim - jedynym możliwym sposobem na naukę wysiadywania kłusa ćwiczebnego jest spędzenie conajmniej kilku lekcji na lonży. Pamiętajmy jednak, aby jednorazowa lonża nie trwała dłużej niż 30min oraz zawierała w sobie stęp, kłus i galop - po dłuższym czasie nasze mięśnie będą po prostu zmęczone i nie będziemy w stanie się rozluźnić.
Taką jazdę dosiadową warto przeprowadzać conajmniej raz w tygodniu - możemy najpierw pojeździć 30min na lonży, a później 30min już normalnie.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0