13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Cechy idealnego instruktora

Data publikacji: 2017-04-13

 

fot. www.onlinehorsecollege.com

Dobry trener (czy instuktor, nazwa jest najczęściej umowna) jest naszym motorem napędzającym rozwój i progres, dzięki prawidłowej i dużej wiedzy potrafi doprowadzić nas do sukcesu.

Taka osoba powinna być:

- cierpliwa i wyrozumiała: każdy z nas ma inne tempo uczenia, zdarza się że pewne elementy przychodzą nam łatwo, a nad innymi musimy dłużej popracować, to całkowicie normalne :)

- opanowana: nie pozwalajcie, aby instuktor na Was non stop krzyczał bądź wyzywał! Dobry szkoleniowiec nie będzie musiał nawet podnosić głosu, żeby skutecznie przekazać wiedzę. Oczywiście czasami krzyk bywa wskazany, ale generalnie nie jest to dobra metoda szkoleniowa, podobnie jak wszelkie rozwiązania siłowe czy oparte na szantażu ("jeśli nie skoczysz tej przeszkody, to już nigdy nie będziesz jeździła na tym koniu/już nigdy nie wsiądziesz tutaj na konia/wszyscy będą się śmiali).

- doświadczona: instruktor powinien mieć doświadczenie zarówno w szkoleniu osób jak i różnych koni, pomoże to w rozwiązywaniu rozmaitych problemów. Jeśli jesteście zainteresowani startami w zawodach, to dobrze jest korzystać z usług osoby, która także jest zawodnikiem - pomoże Wam dobrze się przygotować, podpowie jak wyglądają zawody i czego można się spodziewać.

- otwarta: dobry szkoleniowiec nie powinien tylko mówić, powinien także umieć słuchać uczniów. Jeśli coś nam nie wychodzi, nie czujemy tego bądź w ogóle np.nie czujemy się na siłach, żeby skakać dzisiaj parkur - instruktor powinien wziąć to pod uwagę i zmodyfikować swoje działania.

- chętna do pomocy: nie ma nic gorszego jak znudzony instuktor, siedzący na środku ujeżdżalni i mechanicznie wydający polecenia... ;) Szkoleniowiec powinien być zaangażowany w swoją pracę oraz być do niej nastawiony pozytywnie, po prostu dobrze pracuje się z osobą, która lubi swoje obowiązki.

- coachem/mentorem: instuktor powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii i motywacji, powinien wyczuć kiedy potrzebujemy tylko dobrego słowa i wsparcia, a kiedy jesteśmy praktycznie załamani i trzeba kompletnie zmienić swoje myślenie. 

 

Dobry instruktor powinien sam regularnie się szkolić u osób bardziej doświadczonych, co pozwoli mu na stałe poszerzenie swojej wiedzy i podnoszenie kwalifikacji, co z pewnością przełoży się na nasze wyniki jeździeckie.

Jacy są Wasi instruktorzy ?

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0