12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak poradzić sobie z porażką ?

Data publikacji: 2017-04-04

 

fot. www.yourhorse.co.uk

Porażki to nieodłączny element każdego sportu, jazda konna nie jest wyjątkiem (mimo opinii wielu osób, jeźdźcy nie mają za zadanie tylko siedzieć i tylko utrzymać się na koniu) -  ta aktywność wymaga wyjątkowo dużo cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu z uwagi na współpracę z żywym zwierzęciem.

Wiadomo, że im więcej trenujemy, to mamy większe szanse na sukces (oczywiście czas regeneracji jest także bardzo ważny) - niemniej jednak, czasami chwila dekoncentracji czy po prostu pech zniweczy nasze marzenia o zwycięstwie. Nie musi to być wygrana w zawodach, ważnym celem jest chociażby udana jazda z dobrym trenerem, specjalnie zaproszonym do stajni. 

Łatwo jest wygrywać, to oczywiste - ale w trakcie pracy z końmi często przyjdzie nam pogodzić się porażką ;)

Przede wszystkim - nie warto popadać w tzw.dołek, zamartwiać się i rozpamietywać ten moment bez końca. 

Najlepiej wrócić po prostu spokojnie do domu i wtedy przeanalizować całą sytuację - co tak naprawdę poszło nie tak ?

Zastanówmy się,czy zrobiliśmy absolutnie wszystko, co było możliwe - dobre przygotowanie, rzetelna praca połączona z odpowiednim odpoczynkiem, dostosowanie poziomu zawodów czy treningu do naszych umiejętności, dostosowanie poziomu danego zadania (chociażby załadunek konia do przyczepy) do naszej wiedzy. Czasami ambicja czy tez chęć zaimponowania wśród znajomych niejako zmusza nas do podejmowania wyzwań, które często z góry skazane są na porażkę.

Jeśli coś nam nie wyszło dzisiaj, to być może wyjdzie jutro - warto podejść do problemu na nowo, może innymi metodami ? Może inna osoba podpowie, jak sobie poradzić w danej sytuacji ?

Czasami niepowodzenie jest spowodowane stresem, co zdarza się głównie na zawodach - nerwowa atmosfera, duży tłok, czekający nas sprawdzian prowadzą do spadku koncentracji, a w konsekwencji do błędów i pomyłek.

Podobnie wygląda sprawa z końmi, nowe sytuacje są często źródłem wielu problemów i spięć, które niestety też odbijają się na jakości przejazdu czy treningu. Co możemy zrobić ? Jeździć jak najczęściej na zawody :) Wyjeżdżać na treningi do zaprzyjaźnionej stajni, im częściej będziemy zmieniać otoczenie, tym koń szybciej przystosuje się do nowych sytuacji.

Co warto także zapamiętać? Jeśli w trakcie jazdy mamy problem z elementami czy z daną wysokością, to nie łudźmy się, że na zawodach nagle wszystko wyjdzie. Złota zasada mówi, aby startować w konkursach, które są o klasę niżej od naszego aktualnego poziomu. Jeśli u siebie jesteśmy w stanie przejechać program kl.P, to na pierwszy przejazd warto wybrać konkurs kl.L, a dopiero na drugi pojedźmy kl.P - to samo tyczy się konkursów skokowych, dajmy sobie i koniowi czas na zapoznanie się z nowym miejscem.

 

Jak sobie radzicie z niepowodzeniami w jeździectwie ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0