12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Data publikacji: 2020-08-29

 

Chłodzenie kończyn konia zimną wodą to jeden z kluczowych elementów dobrej regeneracji tkanek miękkich np. po długim wyjeździe w teren, ciężkim treningu czy wyjeździe na zawody. Takie działanie świetnie wpływa na poprawę mikrokrążenia i naprawę mikrouszkodzeń włokien mięśniowych, ma także działanie odświeżające i chłodzące szczególnie podczas ciepłej pogody. W upalne dni warto zmyć nagromadzony i zaschnięty pot na końskiej skórze, dzięki czemu zwierzak poczuje się dużo lepiej - my też po wysiłku przecież idziemy się wykąpać. 

Warto przyzwyczajać konia do widoku i dźwięku lejącej się wody z węża już od samego początku, nie zawsze udaje się przekonać zwierzaka za pierwszym razem - czasem koń potrzebuje kilku dni, aby oswoić się z nowym bodźcem.

  • w pierwszej kolejności warto przyprowadzić konia do węża leżącego luzem na ziemi, dajmy czas zwierzakowi na obwąchanie i przyzwyczajenie się do jego obecności; jeśli koń będzie się cofał, możemy stanąć z dalszej odległości i powoli zachęcać zwierzaka do podejścia, przydaje się tutaj uspokajający głos oraz kilka smakołyków. Możemy też spacerować niedaleko węża tak, aby koń stale miał go w zasięgu wzroku.
  • jeśli leżący wąż nie wywiera żadnego wrażenia na waszym zwierzaku, warto poprosić koleżankę, aby go podniosła i poruszała, przeciągnęła po ziemi itp  obserwujcie swojego konia, uspokajajcie w razie strachu, można odejść kilka kroków na kilka chwil, by później podejść bliżej.
  • następnym krokiem niech będzie dotyk węża po kończynach, pamiętajcie o ostrożności! Koń może zaregować insynktownie, kopnąć lub odskoczyć w bok. Przydaje się pomoc koleżanki, lonża czy uwiąz powinny zawsze być luźne i nie wywierać presji na zwierzaku.
  • końcowym etapem jest przyzwyczajenie do lejącej wody oraz polewanie kończyn; w upalne dni konie z chęcią poddają się chłodzeniu, to przyjemna terapia orzeźwiająca. Jeśli macie dostęp do myjki z ciepłą wodą, na pierwszy kontakt ze skórą warto wybrać wodę letnią, aby zminimalizować szok termiczny (niektóre konie nie przepadają za zimną wodą w początkowym etapie).
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0