12,851 pytań - 20,667 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Data publikacji: 2020-08-29

 

Chłodzenie kończyn konia zimną wodą to jeden z kluczowych elementów dobrej regeneracji tkanek miękkich np. po długim wyjeździe w teren, ciężkim treningu czy wyjeździe na zawody. Takie działanie świetnie wpływa na poprawę mikrokrążenia i naprawę mikrouszkodzeń włokien mięśniowych, ma także działanie odświeżające i chłodzące szczególnie podczas ciepłej pogody. W upalne dni warto zmyć nagromadzony i zaschnięty pot na końskiej skórze, dzięki czemu zwierzak poczuje się dużo lepiej - my też po wysiłku przecież idziemy się wykąpać. 

Warto przyzwyczajać konia do widoku i dźwięku lejącej się wody z węża już od samego początku, nie zawsze udaje się przekonać zwierzaka za pierwszym razem - czasem koń potrzebuje kilku dni, aby oswoić się z nowym bodźcem.

  • w pierwszej kolejności warto przyprowadzić konia do węża leżącego luzem na ziemi, dajmy czas zwierzakowi na obwąchanie i przyzwyczajenie się do jego obecności; jeśli koń będzie się cofał, możemy stanąć z dalszej odległości i powoli zachęcać zwierzaka do podejścia, przydaje się tutaj uspokajający głos oraz kilka smakołyków. Możemy też spacerować niedaleko węża tak, aby koń stale miał go w zasięgu wzroku.
  • jeśli leżący wąż nie wywiera żadnego wrażenia na waszym zwierzaku, warto poprosić koleżankę, aby go podniosła i poruszała, przeciągnęła po ziemi itp  obserwujcie swojego konia, uspokajajcie w razie strachu, można odejść kilka kroków na kilka chwil, by później podejść bliżej.
  • następnym krokiem niech będzie dotyk węża po kończynach, pamiętajcie o ostrożności! Koń może zaregować insynktownie, kopnąć lub odskoczyć w bok. Przydaje się pomoc koleżanki, lonża czy uwiąz powinny zawsze być luźne i nie wywierać presji na zwierzaku.
  • końcowym etapem jest przyzwyczajenie do lejącej wody oraz polewanie kończyn; w upalne dni konie z chęcią poddają się chłodzeniu, to przyjemna terapia orzeźwiająca. Jeśli macie dostęp do myjki z ciepłą wodą, na pierwszy kontakt ze skórą warto wybrać wodę letnią, aby zminimalizować szok termiczny (niektóre konie nie przepadają za zimną wodą w początkowym etapie).
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0