12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Czy istnieje możliwość nauki jazdy konnej naturalnej dla osoby, która nie posiada konia?

0 głosów
Hej, hej :)

Od bardzo dawna marzy mi się spróbowanie naturala - taki sposób pracy z końmi najbardziej mi odpowiada i wydaje mi się, że jest najbardziej prawidłowy, po prostu. Nie mam własnego konia i nie mam możliwości dzierżawienia żadnego.

Jeżdżę płynnym galopem, umiem robić wolty w tym chodzie, robię zagalopowania na dobrą nogę; skoki zacznę w okolicach lipca, póki co tylko jeżdżę przez drążki (w galopie na razie nie, ale instruktorka nie ma nic przeciwko, żebym zaczęła, tylko musimy mieć możliwości, tzn. mało osób na jeździe), niećwiczyłam jeszcze lotnych zmian nogi w galopie i podobnych rzeczy; z ujeżdżenia jeszcze nic nie robiłam, żadnych chodów bocznych. Pierwszy oklep mam już za sobą i nie mam żadnych problemów w takim sposbie jazdy, w galopie też nie.

Czy w Krakowie lub okolicach jest możliwość nauki naturala na podobnej zasadzie jak w szkółce? Jeśli nie, czy mogę szukać osoby prywatnej, która by mnie uczyła (wiem że trudno taką znaleźć), czy jeszcze za mało umiem? Na jakim poziomie musiałabym mniej-więcej być żeby ktoś chciał mnie przyjąć?

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź, to dla mnie okropnie ważne :)
pytanie zadane 8 maja 2016 w Natural przez użytkownika Niśka (1,070)
   

1 odpowiedź

+1 głos
Zawsze istnieje możliwość, jeśli masz do zaoferowania wystarczająco wysoki budżet, ale moim zdaniem efekt jest niewspółmierny do włożonego wysiłku. Natural to bardzo fajne rozwiązanie na ewentualne kłopoty behawioralne, ale jeśli nie będziesz już miała z tym problemu, to im dłużej będziesz brnąć wyłącznie w to, bardziej będziesz się cofać w rozwoju. Ten styl jazdy nijak nie opiera się na naturalnej motoryce koni, dlatego wyłącznie na jego podstawie zwyczajnie nie będziesz w stanie pomóc im rozkwitnąć także pod względem fizycznym.
Idea jest bardzo szlachetna, dlatego osobiście proponowałabym Ci skupić się raczej na tym, żeby dalej uczyć się porządnie jeździć, a jednocześnie w domu zgłębiać przynajmniej wiedzę z zakresu zarówno psychologii, jak i biomechaniki koni, bo tym zrobisz zdecydowanie więcej dobrego. Tym bardziej, że znaleźć stajnię, w której będziesz się mogła normalnie iść w tym kierunku byłoby bardzo ciężko znaleźć (ludzie jeżdżą głównie na kursy, ale to duży, sporadyczny wydatek). Dopóki właściciele porządnie traktują swoje zwierzęta, nawet jeśli nie mienią się naturalsami, jest dobrze. Ty też nie potrzebujesz żadnego guru, kantarka ani marchewkowego kijka, żeby pracować z końmi w pełnym porozumieniu i zgodzie : )
(Gdybyś chciała porozmawiać na ten temat jeszcze prywatnie, to ja bardzo chętnie).
odpowiedź 10 maja 2016 przez użytkownika Herondale (278)
Wielkie dzięki :)
...