12,888 pytań - 46,296 odpowiedzi - 976 komentarzy

Zła noga...pomocy

+2 głosów
Mój problem polega na tym, że nie wiem jak rozpoznac czy jade na dobra noge w kłusie i galopie. Mimo to iz trener wielokrotnie mi tłumaczył to i tak nie moge zrozumieć, a niedługo zdaje brązową odznakę i jak bede jechac na zła noge to z pewnoscia obleję. Taak więc proszę o szczegółowe wytłumaczenie:

-Jak zakłusować i zagalopowac na dobra nogę.

-Jak rozpoznac czy po półsiadzie lub pełnym siadzie jade na dobra nogę w kłusie oraz galopie

-I jak skoczyc przeszkodę, aby  wylądowac na dobrej nodze

-o co w ogóle chodzi z ladowaniem na dobrej nodze i jakie ma znaczenie czy wyladuje na lewnej czy prawej

Proszę nie krytykowac mojego trenera za to, że nie umie mi wytłumaczyc jak jedzie sie na dobra nogę, poniewaz on bardzo dobrze tlumaczy i nie mam do niego zastrzezen, po prostu ja nie umiem zrozumiec a wiele osob probowalao mnie w tej sprawie oświecic :)
pytanie zadane 4 maja 2015 w Pytania do Princess przez użytkownika Dominika
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Nie da się zakłusować na dobrą nogę, musisz po prostu unosić biodra kiedy zewnętrzna łopatka konia wysuwa się do przodu. Jeżeli kłusujesz na złą to usiądź na dwa takty w siodło. Co do galopu to żeby zagalopować na dobrą nogę trzeba konia ustawić na pomoce. Wtedy ustawiasz głowę konia do wewnątrz pilnując go zew.wodzą, łydka wewnętrzna na popręgu, zewnętrzna lekko za + dosiad i hop, galop. Koń musi galopować na wewnętrzną nogę, czyli przednia wew.musi wysuwać się najbardziej do przodu. Jeżeli jedziesz w kłusie w półsiadzie lub ćwiczebnym to nie martw się o nogę, po prostu jedź. W galopie koń musi wystawiać zewnetrzna nogę do przodu tak jak opisałam wcześniej. Jeżeli chcesz wylądować na dobrej nodze musisz przygotować konia do tego przed przeszkodą, półparada, a nad przeszkodą obciążyć to strzemię (lekko!!!) na którą nogę chcesz lądować, tylko się nie przechylaj bo zaburzysz równowagę konia. Wylądowanie na dobrej nodze jest ważne bo jak jedziesz parkur i nie umiesz robić lotnych albo koń ich nie umie to wtedy na zakręcie może stracić równowagę (o ile jedzie na złą nogę). Swoją drogą jak nie wiesz takich rzeczy to na odznakę jeszcze bym poczekała.
odpowiedź 4 maja 2015 przez użytkownika .Dominika. (393)
0 głosów
Jak ponizej nie da sie zaklusowac na dobra noge xd mozesz jedynie anglezowac na dobra noge ;) Czyli np. popros trenerke o lonze i np.  zeby rozpoznac ze siadasz na dobra noge to poprostu zaklusuj i zobacz na zewnetrzna lopatke konia - jak jest pod toba to siadasz - jak jest z przodu to wstajesz i ja zawsze po zaklusowanu spojrze sobie z takie dwa kroki konia czy dobrze anglezuje ;) A jezeli jest na odwrot ,ze siadasz jak lopatka-noga konia jest z przodu to usiadz w siodlo na dwa kroki -dwa takty - A do galopu natomiast musisz konia ustawic do wewnatrz np. najlepiej w narozniku gdyz koni raczej jest wtedy skierowany w ta stone ale jezeli nadal robi na zla to tak - wewnetrzna lydka tam gdzie jest niech bedzie a zewnetrzna troche do tylu dajesz rownoczesnie lydki + zamykasz zewnetrzne kolano (aby kon ci nie uciekaw do zewnatrz lecz szedl do wewnatrz) ustawiasz glowe konia do wewnatrz a jezeli wolisz to mozesz w kole gdyz wtedy kon jest dobrze ulozony do jazdy ;) i czasem czuc jak kon tak wybija ze jest nie wygodnie ale jezeli nadal nie wiesz ze to np. zla noga to po prostu spojrz sie w lopatki i jezeli jedziesz na lewo - to jezeli prawa lopatka jest pierwsza od lewej to znaczy ze dobrze ;) mozesz tez trenerki sie zapytac ;) A co do skoku jak bedziesz miala wlasnie tak ustawionego konia to powinno byc dobrze ale przed przeszkoda mozesz konia wzmocnic lekka lydka oznamiajaca ,,Dasz rade !" (pamietaj o najezdzie na srodek ! ) i tak jak pisano ponizej - lekko mozesz wizac strzemie przed skokiem wziac jezeli chcesz aby kon ci wyladowal na dobra noge xd Za ort sorry
odpowiedź 31 maja 2015 przez użytkownika Natalka
...