12,884 pytań - 44,908 odpowiedzi - 976 komentarzy

Zła noga w galopie

0 głosów
Problem jest taki ze mój kon od dłuższego czasu galopuje na zła noge, jadąc w prawo. Kiedy udaje mu się zagalopowac na dobra albo przy najbliszej okazji ja zmienia, a jeśli nie zmienia galopuje bardzo pochylony do wewnątrz (na prawa stronę) Może wie ktoś jakie robić ćwiczenia lub cokolwiek o tej sytuacji mógłby powiedzieć, z czego wynika itp Z moich obserwacji jest tak jakiś „niewygodnie” galopuje mu się z prawej nogi bo tak jak mówiłam gdy galopuje na dobra jest bardzo przechylony do wewnątrz
pytanie zadane 30 sierpnia 2019 w Porady przez użytkownika lola (2,006)
   

1 odpowiedź

0 głosów
Przede wszystkim weterynarz - nawet jeśli na padoku biega swobodnie, to pod siodłem może go coś po prostu boleć. Także zęby i plecy obowiązkowo do sprawdzenia!
Jeśli weterynarz stwierdzi, że koniowi nic nie jest pod względem fizycznym, to możesz dopiero zabrać się za poprawianie problemu.

Przede wszystkim skup się na pracy nad zgięciem i równowagą. Dobry trener pomoże najlepiej, ja mogę doradzić pracę nie w galopie (skoro koń nie do końca sobie z nim radzi) tylko w kłusie na drągach (we wszystkich ustawieniach jakie można wymyślić ;)) serpentynach, kołach, robienie łopatek, ustępowań, co tylko przyjdzie do głowy. Dopiero jak koń będzie się swobodnie zginał na obie strony i będzie miał dobrą równowagę (żadego widzenia na wodzach ani nic) to wróciłbym do tematu galopu.

Ważne jest reagowanie - kiedy koń zagalopuje na złą noge (lub na dobrą ale galop będzie taki niestabilny, ogólnie nieogarnięty)  to od razu przechodź do kłusa lub stępa, żeby nie uczył się niepoprawnego chodu, popraw co trzeba i zagalopuj po raz kolejny (najlepiej z dosyć ciasnej wolty, żeby koń był wyraźnie zgięty - to powinno mu ułatwić zadanie).
odpowiedź 2 września 2019 przez użytkownika Adam
...