13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Czy konia zajeżdżanego typowo ood sport można nauczyć jazdy na luźniejszej wodzy ?

0 głosów
Jak w pytaniu powyzej. Kon 6 lat, zajezdzony przez osobe startujaca czynnie w zawodach skokowych. Kon ca ciaglym kontakcie , ganaszowaniu..dajac luzniejsza wodze rzuca glowa ,chyba nie wie co zrobic z wedzidlem..czy takiego konia mozna oduczyc tego ciaglego 'krotkiego' trzymania, czy moglby byc jeszcze koniem do rekreacji, do przyjemnej jazdy ?
pytanie zadane 13 kwietnia 2019 w Ujeżdżenie przez użytkownika yola (1,862)
   

1 odpowiedź

0 głosów
Każdy koń, nawet "sportowy" musi umieć wydłużyć szyję na kontakcie. Jeśli tego nie potrafi, to coś w jego treningu poszło bardzo źle.

Takiego konia warto lonżować na czytelnym, stabilnym wypięciu. Natomiast jazdy polecam zaczynać na krótszej wodzy (skoro mu tak wygodniej), a potem odsyłając konia łydkami do przodu powoli wydłużać wodze (ale nie dużo - jak zejdzie trochę z głową to przestać, poklepać i dopiero próbować dalej). Poza tym warto żeby konia zobaczył fizjoterapeuta i/lub masażysta - po ciągłej jeździe na krótkiej wodzy u tego "zawodnika" napewno ma spięte plecy.

Sześciolatek to jeszcze młody koń, dużo można naprawić. Przy dobrej jeździe będzie jeszcze można na nim jeździć zarówno w wyższym ustawieniu, jak i w rozciągnięci w dół.

Pozdrawiam ;)
odpowiedź 23 czerwca 2019 przez użytkownika Adam
...