12,943 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Co zrobić, aby koń byłspokojny przy zakładaniu ogłowia?

+2 głosów
pytanie zadane 30 października 2014 w Porady przez użytkownika Maja Kaputa
   

4 odpowiedzi

0 głosów
Musi lubić ogłowie. Musi kojarzyć to sobie z czymś dobrym. Możesz np. na początku, jak zakładasz ogłowie, pod wędzidło wsadzić cukierka lub dać mu go poprostu jak założysz ogłowie.
odpowiedź 30 października 2014 przez użytkownika sara13 (959)
0 głosów
Jeśli koń odchodzi gdy trzymasz w ręku ogłowie To możesz podchodzić z ogłowiem za plecami a jak koń będzie sprawdzał gdzie masz ogłowie zatrzymaj sie rób to wszystko miejsc rękę na jego grzbiecie boku by cię czuł. Jeśli sie wierci trzymaj jego łeb kusząc go cukierkiem ale daj mu go kiedy pozwoli sobie założyć ogłowie. To chyba jedyna rady jakie dla ciebie mam ja je stosuje i jest dobrze Mam nadzieje ze pomogłam
odpowiedź 30 października 2014 przez użytkownika niezalogowany
Konie nie są głupie i dobrze wiedzą, co możesz trzymać za plecami.
0 głosów
Ja robię tak że trzymam mu powyżej nachrapników bardzo mocno i szybko wciągam mu ogłowie zanim wypluje wędzidło myślę że pomogłam
odpowiedź 31 października 2014 przez użytkownika pati4004 (113)
0 głosów

Najważniejsze jest to, żeby odkryć, dlaczego nie jest spokojny. Zwierzęta nie buntują się przed podobnymi rzeczami bez powodu, więc należy wyeliminować te czynniki, zamiast iść na skróty i usiłować założyć mu ogłowie na siłę. Gwarantuję, że pierwsza opcja przyniesie lepsze i trwalsze skutki.

Powodów, dla których koń się denerwuje może być kilka: od złych pomocy oraz stylu jazdy (niespokojna ręka), przez niedopasowany sprzęt, aż do problemów z zębami.

Osobiście odsyłam do tego artykułu: http://www.wwr.com.pl/pdf/artykul/buckbrannaman-kielznanie.pdf (pochodzącego ze strony http://wwr.com.pl/) na temat prawidłowego kiełznania koni. Sądzę, że może  Ci w jakiś sposób pomóc.

Swoją drogą, czy masz taki kłopot z koniem szkółkowym czy własnym?

odpowiedź 2 listopada 2014 przez użytkownika Herondale (278)
...