12,880 pytań - 32,294 odpowiedzi - 969 komentarzy

Co to jest imprinting?

+1 głos
pytanie zadane 8 kwietnia 2014 w Koń przez użytkownika niezalogowany
   

1 odpowiedź

0 głosów

Imprinting (ang.) po polsku wdrukowanie, naznaczenie lub wpojenie - obserwowane u młodych organizmów, występujące w ściśle określonym momencie rozwoju osobniczego (tzw. okres krytyczny czasami trwający ledwie kilka godzin) utrwalenie się (praktycznie nie podlegające modyfikacji) wzorca swojego rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań.

U pewnych gatunków, w okresie krytycznym, każdy poruszający się przedmiot (np. samochodzik ciągnięty na sznurku) lub organizm (lecz o cechach innych niż wrodzony wzorzec drapieżnika) zostanie uznany za matkę i utożsamiony.

Młode zwierzęta sa poddawane rózznego rodzaju zabiegom "odczulającym". Np na golarki, folie i człowieka oczywiście. Młody koń przez pierwsze 2 tygodnie swojego zycia dzieli rzeczy na te "dobre" i "złe", człowiek przebywając z tak młodym koniem jest barny za członka stada(dziwnegi bo dizwnego ale jaednak) przez co zwirze się go nie obawia( i jego zachowań, gestów, które bardzo się różną). Ma to na celu odniesienie późniejszych korzyści w treningu, ponieważ koń nie będzie się stresował nadmierna liczbą nowych bodźców poniewaz zaspozna się z nimi w okresie wdrukowania :)

Impritingu nie powinny wykonywać osoby niedoświadczone i nieprzeszkolone, ponieważ może odnieśc on zupełnie odwrotny skutek.

odpowiedź 8 kwietnia 2014 przez użytkownika St.Hc (1,045)
...