12,884 pytań - 44,882 odpowiedzi - 976 komentarzy

Co sądzicie o urzywaniu bata?

+3 głosów
Co sądzicie o używaniu bata??? Ostatnio przyglądałam się dziewczynie która skakała przez przeszkody a gdy koń ją strącił to uderzyła go batem. Wedłóg mnie to okropne tak traktować konie. Ja osobiście uzywam bata tylko jako ,,przedłóżenie ręki" i do pomocy przy wydawaniu poleceń. Nigdy bym konia nie uderzyła. A wy co o tym sądzicie
pytanie zadane 29 stycznia 2014 w Koń przez użytkownika Pati3477 (993)
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź

Bat tak jak ostrogi, łydka, ręka i dosiad to pomoc jeździecka.

Jeśli koń robi coś niebezpiecznego dla siebie albo otoczenia, nie wykonuje poleceń itd. można użyć bata ale nie powinno się używać go jako kary.

To ma być kolejna pomoc dla jeźdzca smiley

odpowiedź 29 stycznia 2014 przez użytkownika Julka1 (2,251)
edycja 26 kwietnia 2014 przez użytkownika Palomino
tak ale, ta dziewczyna użyła go już nie pierwszy raz wystarczy, że koń nie zrobi to co chciała i od razu go uderzy i to nie słabo. To jeszcze młody koń i musi się dużo nauczyć. Ale tak za strąconą przeszkodę???
Niestety czasami jeźdźcy każą konie za różne rzeczy. Możliwe, że w tej sytuacji nie miała racji i nie powinna karać konia. Ale możliwe też, że koń skoczył w sposób nieuważny, niebezpieczny dla siebie i jej (zrzutka była przypadkowa) i jeździec użył bata żeby konia trochę otrzeźwić. Często może to być bardziej skąplikowana sytuacja niż się z boku wydaje :)
0 głosów

Nie powinna tak traktować konia. Nie pokonanie jednej przeszkody to normalne. Bat powinien służyć jako pomoc a nie rzecz za nie wykonanie skoku i bijatyka. Moim zdaniem dziewczyna o której piszesz jest niedoświadczona i nieodpowiedzialna.

odpowiedź 1 lutego 2014 przez użytkownika Cavallo (6,945)
...