12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Mój koń się spina jak skracam wodzę. Ważne

0 głosów
Mój koń od dłuższego czasu bardzo się spina przy skracaniu wodzę. Jak stępuję na początku jazdy i mam luźną wodzę to potem jak chcę zakłusować skracam wodze, a ona od razu podnosi głowę i zaczyna się spinać. Nigdy jej nke szeroka i ma delikatne wędzidło (oliwkowa podwujniełamane) i nwm czemu tak robi. Nie piszcie zebym wzięła sobie trenera bo teraz nie jest to u mnie możliwe. Miał ktoś taki przypadek jak ja. Jak Tak to piszcie, będę bardzo wdzięczna. Co zrobic aby tak nie robiła?
pytanie zadane 6 maja 2020 w Ujeżdżenie przez użytkownika Niczka kik
   

1 odpowiedź

0 głosów

Witaj :)

Po pierwsze, porządne rozstępowanie konia na SWOBODNEJ WODZY, nie trzymającej od pierwszych minut. Swoboda w pierwszych minutach jest najważniejsza! Koń odnajduje dzięki temu równowagę, jego mięśnie rozgrzewają się, nie krępuje ich ręka. Dochodzimy do KLUCZOWEGO momentu, nabranie wodzy, co wtedy się najczęściej dzieje? Koń, gdy czuje że nabierasz wodze, zaczyna przyspieszać i zadzierać głowę, prawda? Jak myślisz co on Ci mówi wtedy? Już tłumaczę z końskiego na nasze: „O nie…znów będę odczuwał ból w pysku, który będzie mi promieniował przez cały grzbiet aż do kości ogonowej…będzie mnie ciągał raz w lewo, raz w prawo, a wędzidło w pysku, nie ważne jakie!! będzie mi jeździło po dziąsłach, łącznik wbijał się w podniebienie. Nie obędzie się bez kopniaków i smyrania mnie po wrażliwych lędźwiach batem…Uciekam!” Koń właśnie niemiłosiernie się napiął pod wpływem złych wspomnień z poprzedniego treningu. Wie, że będziesz usiłować go ganaszować. Dlatego rozgrzewkę zrób znacznie dłuższą a później bardzo ale to bardzo stopniowo weź go przygotuj do najstępnych etapów. NIe wszystko na raz, bo jak wcześniej wspomniałam koń jest bardzo inteligentnym stworzeniem i zapamięta złe nawyki, których nie będzie chciał wykonywać, co będzie powodowało nerwy u niego jak i u Ciebie 

 

pozdrawiam Lucilla

 

odpowiedź 7 maja 2020 przez użytkownika Lucilla (132)
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale robię dokładnie tak jak ty mi mów już od 2 miesięcy i dalej nie ma skutków
ewentualnie sztywna ręka, problem z zębami bądź z grzbietem (niedopasowane siodło, bolące plecy) - najczęściej to właśnie problemy zdrowotne są przyczyną braku rozluźnienia.
...