12,852 pytań - 18,547 odpowiedzi - 942 komentarzy

Łykawy koń...................

+1 głos
Witam. Prawdopodobnie będę dzierżawiła łukowego konia. Pytanie co zrobić żeby nie miał jak łykać? Ma łykanie ale mnie to nieprzekonuje nie chce używać. Cały dzień jest padokowany tylko na noc do stajni. Łyka przy karmieniu. Na zmianę je i łyka po karmieniu nie wiem raczej tez. Co zrobić? Raz wydawało mi sie ze na padoku tez ale pewna nie jestem
pytanie zadane 31 lipca 2017 w Porady przez użytkownika kucynka (1,847)
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Nic. Łykanie koniowi raczej nie szkodzi, a łykawka tylko utrudniałaby i jemu, i Tobie życie ;)
odpowiedź 31 lipca 2017 przez użytkownika Ollciara (2,064)
0 głosów
Łykanie może i konia nie zabije, ale zdrowe lub neutralne to to nie jest. To nic innego jak połykanie powietrza, czyli zamiast do płuc powietrze jest transportowane do żołądka, jelit itd. Choćby z zasady, że organizm naturalnie blokuje dostawanie się powietrza do p. pokarmowego, łykanie jest złe.

Zwykle konie łykają z powodu nudy lub w sytuacjach stresujących i z czasem staje się to po prostu nałogiem (jak np. tkanie), dlatego bardzo trudno to wyleczyć. Zależnie od tego, jak dawno pojawił się problem.

Jeśli koń łyka od niedawna, paru tygodni, dopiero zaczął raz na jakiś czas łykać, to wyleczenie go jestjaknajbardziej możliwe, ale wymaga wiele poświęconego czasu i uwagi. Na tym etapie łykawka będzie nieprzyjemnym, ale dobrym pomysłem, tyle że trzeba dostosować plan dnia konia. Natomiast jeśli koń łyka od wielu miesięcy czy lat, raczej powinniśmy się pogodzić z tym, że tak już zostanie, stosowanie łykawki może pomóc, ale wyleczenie konia będzie bardzo trudne. Tak jak z człowiekiem, uzależnionym od papierosów od wielu, wielu lat.
odpowiedź 1 sierpnia 2017 przez użytkownika Niśka (1,070)
Zadaj pytanie
...