13,006 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Strach przed jazdą. Co robić?

+2 głosów
Ostatnio mam poważny problem. Nigdy nie bałam się koni ani nie miałam lęku przed jazdą. Lecz teraz coś się zmieniło. Konno jeżdżę już dość długo bo cztery lata. Jeździłam już w siedmiu stajniach. Dwa lata temu znalazłam świetną stajnie i zakochałam się w niej. Jest ona bardzo daleko bo na drugim końcu Polski. Mieszkam koło stajni i napewno dużo osób może pozazdrościć mi takiej sytuacji stajnia ta w dodatku ma wykfalikowaną kadrę i certyfikat PZJ'u a konie mają świetne warunki. Jednak nie jestem zadowolona z tej stajni. Jeżdżąc tu odczuwam duży dyskomfort i dziwną blokadę. Zawszę znajduję sobie jakiś powód żeby wykręcić się od jazdy. Jeżdże tylko raz w tygodniu a to i tak o jeden raz w tygodniu za dużo. Kiedyś była bym sczęśilwa ale teraz odczuwam strach a przynajmniej wydaję mi się że to strach... W zeszłym roku pojechałam do mojej stajni marzeń. Stajnia ta znacznie odbiega standardem od tej miejscowej ale w niej czuję się pewnie i świetnie jeżdżę. W zeszłym roku pojechałam do mojej stajni marzeń na wakację. Przed wakacjami jazda w miejscowej stajni sprawiała mi przyjemność, czułam się pewniej i lepiej jeździłam. Gdy wróciłam byłam pewna swoich umiejetności i nie mogłam doczekać się pierwszej jazdy. Lecz na pierwszej jeździe spotkało mnie duże rozczarowanie. Źle mi poszło i zniechęciłam się. Później było coraz gorzej wieczne wymówki i podejrzewanie o winę mojej trenerki która krzyczy. Nie wiem co jest powodem mojego strachu  a raczej totalnego zniechecenia. Krzyk mojej trenerki, ciągle te same konie z którymi nie daję sobie rady czy zniechęcenie na pierwszej jeździe. Przydała by mi się pomoc z  zewnątrz. Muszę też tu opisać moją traumę bo to też może mieć wpływ. Dwa lata temu pojechałam na obóz zimowy do pewnej stajni. Była tam niekompetentna trenerka która zniechęciła mnie do galopu. Od tego czasu jazda była małą przyjemnością. Myślałam że letni obóz w stajni marzeń pomoże mi odzyskać dawną pewność siebie. Proszę o pomoc. Może znacie sposoby na przełamanie strachu i zniechęcenia.
pytanie zadane 13 marca 2017 w Pytania do Princess przez użytkownika Histamina (143)
zmienione kategorie 14 marca 2017 przez użytkownika Histamina
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
Wybór stajni jest bardzi ważny! Jeżdżąc w miejscu, w którym coś nam przeszkadza do tego stopnia że nie czerpiemy przyjemności z jazdy -marnujemy czas. Bardzo dużo zależy od atmosfery w stajni, koni oraz ludzi. Nie zwracaj uwagi na to, że ta stajnia jest tuż koło Twojego domu bo będziesz odczuwać dyskomfort psychiczny kosztem paru zaoszczędzonych kilometrów. Może nie mówmy od razu o tej stajni na drugim końcu Polski ale rozejrzyj się gdzieś w pobliżu. Jeśli to nie pomoże to poszukaj sobie w stajni do której jeździsz jednego konia, z którym najlepiej Ci idzie i skupiaj się głównie na nim - na czasie który z nim spędzasz nie tylko na lekcji, ale i po. Nie idź do stajni nastawiona typowo na jazdę, myśl o tym jako o relaksującej chwili z ulubionym koniem. Powinno pomóc, ja zawsze w stajni wyszukuję swojego ulubieńca:)
odpowiedź 16 marca 2017 przez użytkownika Klaudia Jankowska
wybrane 19 marca 2017 przez użytkownika Histamina
Bardzo Ci dziękuje <3
+1 głos
Hejo, myslę że przede wszystkim powinnaś jeździć w stajni, w której czujesz się dobrze :) nie można sie zmuszać do jazdy albo jeździć na siłę, bo wtedy nie mamy z tego zadnej przyjemności,,,

Czasami atmosfera w stajni jest kiepska, instruktorka jest niemiła i po prostu nie chce nam się jeździć...

Mam nadzieję, że letni obóz pomoże Ci odzyskać radośc z jazdy <3
odpowiedź 14 marca 2017 przez użytkownika basiaa94 (2,351)
Dzięki że odpowiadasz :) Dam tej stajni jeszcze jedną szansę i zobaczymy :)
...