12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

strach... pomocy!

+1 głos
ostatnio zaliczyłam glebe z koniem. Koń się potknął i przewrócił razem ze mną. Nic się nikomu nie stało, ale ja się boję. Jeżdżę na innych koniach galopuje nawet skacze. Ale gdy zaczynam jeździć na koniu z którym spadłam to boje się zwykłego szrpnięcia. A w dodatku koń wogule mnie nie słucha mamy jechać zwykłym kłusem a ten rwie się do galopu, jedzie na oślep, chciał mnie zrzucić. Boje się czy koń to może czuć i dlatego tak jest? POMOCY!!!
pytanie zadane 19 maja 2015 w Pytania do Princess przez użytkownika konikowa
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Czasami strach nad nami góruje. Sama coś o tym wiem. Ale nie warto się poddawać. Wiadomo, że odrazu nie przezwyciężymy swego lęku. Przypomnij sobie, jaki teń koń był przed upadkiem, czy dobrze Ci się na nim jeździło... Jeśli sprawiało Ci to przyjemność, to masz pretekst, aby się nie poddawać i próbowac przezwycięzyć strach. Na początku nawet stępo-kłusem, ale to zawsze coś. Jeżeli siedząc na koniu się boisz, to wiadome jest, że jesteś również usztywniona, a w takim stanie trudno cokolwiek poprawnie zrobić na koniu. Należy starać się myśleć tak, jakby tego upadku w ogólne nie było. A jeżeli Cię nie słucha, to może należy się przyjrzeć własnemu dosiadowi? Chcąc zwolnić konia należy w szczególności pilnować tego, jak siedzimy. To właśnie dosiadem powinniśmy zwalniać konia, a ręka nie może być zbyt gwałtowna i szarpiąca, bo nieraz powoduje jescze większą panikę u konia. Czasem pomocne są również tz. półparady, lub ciasne wolty. A jeżeli chodzi o zrzucanie... Nie wiem, czy masz tu na myśli brykanie, ale jeśli tak, to konie dzielą się na 2 typy: brykające ze szczęścia i brykające wredne. Te pierwsze stosują to jako rozładowanie energii, a te drugie zaś w celu pozbycia się jeźdźca. Jeżeli koń, którego opisujesz bryka bardzo często i dość konkretnie, a Ty nie czujesz się pewnie, to możesz porozmawiać z instruktorem, aby przed jazdą móc np. przelonżować konia.

Pozdrawiam ;)
odpowiedź 19 maja 2015 przez użytkownika Princess Perseuszowa (178)
0 głosów
Wiesz też sie boję jednego konia - mojej instruktorki - jakoś za nim nie przepadam a w sumei jest to fajny koń ale nigdy mi nie wychodzą na nim jazdy a dlaczego ? Na dworze jazdy są szczególnie okropne bo nie umiem mieć nad nim kontrolii - teraz to co ty - dlatego ćwiczę na nim na lonży - ty też spróbuj  bo jest krok po kroku -- Powiedz też o tym instruktorowi on/ona najwięcej będzie wiedział/a :)
odpowiedź 23 maja 2015 przez użytkownika Natalka
...