12,924 pytań - 31,565 odpowiedzi - 979 komentarzy

Jak wybrać pierwszego konia?

+2 głosów
Pytanie dotyczy rasy, temperamentu, oraz tego wszystkiego, co byście mi poradzili jeśli chodzi o zakup konia, co powinnam wiedzieć, czego się wyuczyć, jaki sprzęt zakupić wraz z koniem itp. Z doświadczenia wiem, że większość odpowiedzi na tego typu pytania jest krytyką. Chcę zaznaczyć, że sprawa kupna konia jest już mnóstwo razy przemyslana i że nie jest to slomiany zapał (staram się o wierzchowca od dobrych kilku lat). Mam lat 16 a konia planują kupić mi rodzice na osiemnastkę. Proszę o pomoc w wyborze. Jeśli chodzi o moje umiejętności jeździeckie to galopuję, próbuję również przełamać się i zacząć skakać (od zawsze mam wewnętrzny opór przed skokami). Chcialabym konia w miarę wszechstronnego, na którym mogłabym startować w drobnych, lokalnych zawodach. Aktualnie przygotowuję się do zdania odznaki jeździeckiej. Jeśli chodzi o plany co do konia po zakończeniu szkoły, to wyjeżdżam na studia hipologiczne z możliwością przyjazdu z własnym wierzchowcem.
Ostatnia rzecz: Jeśli ktoś ma zamiar skrytykowac mnie, mój pomysł, bądź odradzić w ogóle kupno, proszę o nie udzielanie się w odpowiedziach, ponieważ pytam o to, jaki koń byłby dla mnie odpowiedni, a nie czy powinnam kupować konia :)
pytanie zadane 25 maja 2015 w Porady przez użytkownika yogi (2,409)
   

1 odpowiedź

0 głosów
Z rasą trudno jest i tu cokolwiek doradzić. Jeśli to Twój pierwszy koń najlepszy będzie "profesorek", konik nieco starszy, doświadczony i obyty z zawodami, który poprowadzi Cię i pomoże nauczyć się wszystkich podstaw. Jeśli znajdziesz jakiegoś na ogłoszeniu- zadzwoń do właścicieli zapytaj o stan zdrowia, przebyte kontuzje, wady wrodzone, choroby, narowy, nawyki, najlepiej o całego TUV, wysokość konia w kłębie, rodziców, wyniki na zawodach, przyczynę sprzedaży... Umów się na jazdę próbną- wybierz się na nią ze swoim trenerem (dobrze jest mieć kogoś zaufanego, który obiektywnie oceni konia z dołu). Zwróć uwagę na to jak koń zachowuje się w stajni, zapytaj czy sama możesz go osiodłać, wybróbuj go we wszystkich trzech chodach, spróbuj zrobic jakies elementy, pojeździj przez drążki, poskacz. Po treningu sprawdź jego zachowanie na myjce oraz zapytaj jak reaguje przy wprowadzaniu do przyczepy.

hmm to rzeczy, które na chwile obecną przychodzą mi do głowy :)
odpowiedź 7 lipca 2016 przez użytkownika Kodena (1,988)
...