12,882 pytań - 37,970 odpowiedzi - 971 komentarzy

Dlaczego podczas galopu wypadają mi nogi ze strzemion, bądź wchodzą za głęboko w strzemię? Macie jakieś rady?

+2 głosów
pytanie zadane 5 maja 2015 w Ujeżdżenie przez użytkownika Karolina
   

1 odpowiedź

+2 głosów
Podczas galopu wysiadywanego jeźdcom często wyadają i latają w trzemionach nogi. Jeśli zaczynasz galopowanie polecam galop w połsiadzie. Nogi opierasz w trzemionach mniej więcej na 'poduszeczce' zaraz za palcami, unosisz się, ale nie stoisz i lekko pochylasz do przodu z ugiętymi kolanami, wtedy naturalnie masz nacisk dzięki ciężarowi ciała. Tylko podczas połsiady nie zaciskaj sztywnie kolan na poduszce kolanowej siodła, dzięki temu będziesz wyrabiać równowagę, może to się wydaje dziwne, ale najlepiej stopniowo wprowadzać zmiany a najlepiej być rozluźnionym. To sa pierwsze galopy większości jeźdźców. Jeśli masz możliwość zapytaj o kamizelkę ochronną, to doda Ci poczucie bezpieczeństwa i wyrostuje plecy.

 

Na każdej jeździe bądź rozluźniona. Jeśli możesz poproś o indywidualną jazdę, wtedy na lonży możesz z instruktorem popracować nad poprawnym dosiadem.

 

A jeśli będziesz przechodzić do galopu w pełnym siadzie

1. nie ciągnij za wodze w celu uzyskania stabilności niektóre konie czekają na najmniejszy ruch aby zwolnić.

2. Dobierz z instruktorem odpowieniego konia, bo nie wszystkie płynnie jeżdżą, a to jest naprawde niekorzystne na pierwszych lekcjach.

 

To że nogi wpadają Ci zbyt głęboko w strzemiona jest według mnie widziane ponieważ ty trochę się boisz i to jest reakcja naturalna w celu wyczucia większej stabilności, a to też nie ma kożystnego w pływu na jazdę. JEśli dojdzie do upadku nogi mogą się zakleszczyć, nie to że chcę Cię zniechęcić do jazdy w galopie. Chcę Ci tylko pomóc, sama przez to przechodziłam :) powodzenia W razie czego pisz na ścianie z mojego profilu

 

Pomocne Filmiki:

[URL]    ( to jest połsiad )

[URL]      - Pełen siad
odpowiedź 5 maja 2015 przez użytkownika iza2234 (549)
Ja galopuje normalnie samodzielnie po placu, problem w tym że od niedawna wypadają mi nogi ze strzemion, ostatnio w galopie na fryzie, miałąm zagalopować im szybszy kłus miał tym gorzej było z nogami. Nigdy tego nie miałam..
Konie fryzyjskie mają specyficzne wybijające chody, przez to nie możesz z nim zapanować podczas galopu bądź energicznego kłusu. Ta rasa konia jest przystosowana do ujeżdżenia na wysokim poziomie. Kiedy owe konie się prezentują rytmicznie wysoko unoszą nogi i to fakt fajne wygląda, ale aby nad nim zapanować w galopie trzeba mieć z nim doświadczenie. Przesiądź się jeśli jest możliwość na małopolaka albo wielkopolskiego. Te konie są miększe w chodzie i nie wypadniesz, pamiętaj PÓŁSIAD !!!
Aha, i jeśli będziesz szykować się do zagalopowania:
1. Zagalopowanie
Wprowadzamy konia w dynamiczny, niespieszny kłus o równym rytmie i utrzymujemy go. Zachowując tempo siadamy w siodle, po czym odpowiednimi pomocami sygnalizujemy przejście do galopu.

2. Wydanie polecenia
Ściągamy i oddajemy wewnętrzną wodzę. Zewnętrzną łydkę przesuwamy za popręg i ściskamy boki konia. Wewnętrzna łydka pozostaje na popręgu by podtrzymać impuls.

3. Utrzymanie konia w galopie
Pozwalamy koniowi na ruch do przodu poprzez oddanie wodzy, ale zachowujemy kontakt. Pozostajemy w równowadze, by ciężar ciała konia spoczywał na jego tylnych kończynach.
...