12,992 pytań - 57,951 odpowiedzi - 982 komentarzy

Jak dobrać siodło?

+1 głos
Cześć mam pytanie jak dobrać siodło bo Niewiem  a źle się jeździ na oklep i bym chciała wiedzieć jak dobrać
pytanie zadane 28 lutego 2015 w Koń przez użytkownika Natalia Kubik
   

1 odpowiedź

+1 głos

Jak dobrać siodło?

Prawidłowo dobrane siodło, sprawia, że koń nie odczuwa dyskomfortu i bólu i umożliwia jeźdźcowi prawidłowy dosiad. Budowa anatomiczna konia sprawia, że w momencie gdy zakładamy siodło na grzbiet , zatrzymuje się ono w najlepszym jego miejscu. Istotnym czynnikiem przy wyborze prawidłowego siodła jest szerokość i kształt kłębu konia.

Jak dopasować siodło?

Przykladem dla nas będzie siodło wszechstronnego użytku: zaczynając od kłebu, przesuwamy je w kierunku zadu i wówczas siodło powinno samo się zatrzymać. Nie powinno ono być zbytnio z przodu. Patrząc na konia ( który powinien stać prosto na równym podłożu) możemy ocenić wzrokowo czy siodło jest dobrze położone. Jego najgłębszy punkt siedziska, powinien znajdowac się pośrodku odległości pomiędzy łekim przednim a tylnym, przy czym, łęk tylny powinien znajdować się nieco wyżej od przedniego ( około 2-5 cm). Można to sprawdzić także w inny sposób. Do przestrzeni między kłębem a łękim przednim wsuwamy palce- gdy siodło leży prawidłowo, mieszczą się dwa palce. Kłąb powinien być objęty z obu stron przez boczne poduszki łeku przedniego. Gdy łęk tylni jest zbyt nisko w stosuku do przedniego, źle ułoży sie ciężar jeźdźca- będzie siedział on zbytnio w tyle, co obciążą słąbszą część grzbietu konia. Krępuje to ruchy konia, zniechęca do swobodnego ruchu. Tak dopasowane siodło dodatkowo sprzyja wadliwej pozycji jeźdżca, zwanej dosiadem fotelowym. Nie pomoże podkłądanie pod tylni  łęk podkładów, najprościej i najzdrowiej jest zmienić siodło by dopasiować je do konkretnej budowy konia.

Gdy siodło lezy za blisko kłębu, łęk tylni jest zbyt wysoko w stosunku do przedniego. Często dzieje się tak, gdy siodło jest zbyt szerokie dla konia. Odwrotnym problemem jest siedzisko zbyt małe. Wiąże się to z dyskomfortem jeźdźca. Kształt kłębu z wgłębieniami z obu stron, wymaga zastosowania siodła z łękiem przednim, który ma krótsze poduszki.Długie poduszki są wskazane, gdy kłąb od góry w kieunku łopatek jest prosty.

Pozdrawiamsmiley

odpowiedź 28 lutego 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
...