13,014 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Odzwyczajenie źrebaka od matki

+1 głos
Ile miesięcy/lat powinien mieć źrebak, by móc odstawić go od matki? I jeszcze jedno pytanie: powinno się to robić stopniowo, czy wręcz przeciwnie?
pytanie zadane 13 marca 2014 w Porady przez użytkownika Wściekły Tatar (483)
   

1 odpowiedź

+1 głos

Odsadzanie od matki jest najbardziej stresującym momentem w życiu źrebaka. Dokonujemy go w wieku 6 miesięcy, w dwojaki sposób: jednorazowo lub na raty. 


odsadzanie jednorazowe – polega na tym, że pewnego dnia klacz po prostu przechodzi do innej stajni, do innego boksu a źrebak zostaje sam i właściwie już później tej klaczy nie widzi. Jest to metoda najbardziej racjonalna bowiem stres spowodowany odsadzeniem trwa bardzo krótko – źrebak po pewnym czasie, bardzo krótkim czasie przyzwyczaja się do sytuacji, stres mija i dalszy rozwój przebiega bez zakłóceń. 

odsadzanie na raty – polega na odłączaniu źrebaka od klaczy na coraz to dłuży okres czasu. Nie jest to dobra metoda bowiem okres stresowania źrebaka wydłuża się i to znacznie w czasie co odbija się w widoczny sposób na jego zdrowiu. Jednak czasami z racji braku miejsca, w które można by było odprowadzić klacz bywa ono stosowana. 

Po odsadzeniu źrebięta wymagają bardzo dobrego żywienia, jednak w dawce nie można podawać dużych ilości białka, bo może to spowodować zanik suchości tkanki. W tym okresie bardzo ważny dla rozwoju organizmu jest ruch. Przy braku pastwiska lub okólnika, taki źrebak powinien być wypuszczany na podwórko.

odpowiedź 13 marca 2014 przez użytkownika Cavallo (6,945)
Wielkie dzięki :)
...