12,883 pytań - 46,933 odpowiedzi - 976 komentarzy

Jak mogę poćwiczyć dosiad by koń wiedział gdzie iść jak będę.jeździć na halterku?

+1 głos
Chcę poćwiczyć latem z moim koniem elementy naturalu ale nie chcę go szarpać żeby nic mu się nie stało. Nie wiem jakie ćwiczenia.mam robić żeby koń mnie rozumiał.
pytanie zadane 25 lutego 2014 w Natural przez użytkownika Majorka (1,430)
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
Jeżeli ani Ty, ani Twój koń nie macie, żadnego doświadczenia z naturalem, najlepiej zacząć pracę z ziemii, ponieważ "natural" ma na celu porozumienie z koniem i naszą świadomość w wykonywaniu ćwiczeń i wydawaniu poleceń. Musicie się wieć oboje przestawic na nowy tryb, ponieważ koń będzie dostawał nowe sygnały, a Ty...cóż cierpliwość, czasami trzeba powtarzać ćwiczenie przez nawet 4 godziny, aby koń tylko podniusł nogę(chodzi o chęć wykonania ćwiczenia). Nie możesz więc wymagać od niego od razu perfekcyjnego wykonania :)

Zacznijmy od kilku ćwiczeń z ziemii: (poterzebujesz haltera/ lub zwykłego kantara i linki/długiego uwiązu)

1. Rozluźnienie z linką -  polega na tym by koń po prostu odczulił się na działanie linki z którą będziesz pracowała. Musi się zrelaksować i rozluźnić. Podczas tego cwiczenia delimkatnie (!) machasz linka dookoła konia, najpierw dalej od niego z przodu i z boków, potem coraz bliżej, aż w końcu delikatnie zarzucasz ja na plecy, szyję i zad, przeciągasz przez głowę i uszy. Ćwiczysz do puki koń nie będzie wykazywał spięcia i strachu

2. Ćwiczenie do zbierania - (podam na lewą stronę, prawa po prostu robisz na odwrót) stajesz na wysokości łopatki konia twarzą do jego głowy(tak ramie przy ramieniu ) kładziesz prawą rękę, w której trzymasz linkę w odległości 2 dłoni od kłębu. Następnie lewą ręką łapiesz linke mniej więcej w 1/2- 3/4 w stronę pyska konia, odwodzisz ręke w bok by uzyskać kąt około 45' od szyi i delikatnie zmykasz palec po palcu(baaaardzooo powoli)  koń w tym czasie powinien wykonac delikatny ruch w twoją stronę (może to być: odpuszczenie nacisku, obniżenie głowy, itp) dążymy do zgięcia w potyicy i szyi w Twoją stronę oraz rozluźnienia więzadła karkowego

3. Zabieranie zadu (gdy już wychodzi Ci 2 ) - powtarzasz  mniej wiecej ćwiczenie 2 tyle że stoisz twarzą do boku lina jest przełożona przez grzbiet konia. Kiedy koń rozluźni się i skręci głowę w Twoją stronę delikatnie popychasz go prawą ręka na wysokości przykładania łydki  i prosisz o przesunięcie zadu na zewnątrz(przód stoi w miejscu lub drobne przestępowanie) Pod żadbnym pozorem nie wymuszasz tego ćwiczenia po prostu ciągnąc konia.

I w końcu ćwiczenia w siodle:

1. O dziwo zaczynasz od swojego oddechu - musisz oddychać spokojnie i równomiernie, myślieć o rozluźneiniu ciała(tylko wtedy będziesz dobrze przekazywać sygnały) ćwiczenia polega na aktywizowaniu konia do ruchu po przez głęboki wdech(spinasz wtedy brzuch) i spowalnianiu po przez głęboki wydech(rozluźniasz wtedy ciało). Z własznego doświadczenia wiem, że przy wydychaniu lepiej mówić westernowe "łoł" lub ewentualnie "hola"( wydychasz wtedy więcej powietrza niż przy "pry" ważne aby robić to powoli i spokojnie ) i ćwiczysz w sekwencjach stój-stęp-stój stęp-kłus-stęp, stój-kłus-stęp-stój  i tak dalej

2. Zabiranie zadu z siodła- (robisz też jesli koń nie reaguje na spowalnianei oddechem z ćw. w siodle 1. ) robisz tak jak z ziemi tyle że rękę zastępujesz łydką. Podczas wykonywania tego ćwiczena z siodła koń powinien z dużego koła robić coraz mniejsze i mniejsze aż w końcu przestwićć zad i stanąć w miejscu. Najlepiej złapać wodzę w prawą rękę(na lewą stronę) i lewą zrobić to odwodzenie i zamykanie palców (na prawa łapiesz w lewa rekę a prawą odwodzisz) dobre ćwiczenie dla koń które ponoszą. Ćiwczysz najpierw  w stępie, apotem stopniowo zwiększasz obroty. Nie możesz koia szarpać i panikowac bo wtedy nic z tego nie będzie.

3. "Patrz gdzie jedziesz"-(moje ulubione<3)- ćwiczenie polega na tym, że patrzysz w jeden punkt np. róg ujeżdżali, potem ćwiczysz sekewncjami np wężyk, zygzak, co dwa przęsła w płocie, koło(na nimpatzrysz najpierw na środek, a gdy kń zacznie łapać to co 1/4 srenicy koła) (tu dużą rolę odgrywa twoje rozluźnienie, bo jeśli będziesz spięta to nie wyjdzie) i  sprawdzasz po jakim czasie koń załapie że ma tam iść, na początku możesz nim subtelnie kierować i pomagać mu (ale nie zabardzo!)  Warto się pomęczyć z tym ćwiczeniem ponieważ bardzo poprawia przepuszczlność twojego dosiadu i reakcje konia:) Wygląda super kiedy patrzysz przez ramię a koń po prostu zawraca i jest bardzo przydtne zarówno na parkurze jak i czworoboku :)

Uff, choc to i tak tylko kilka..

pozdrawiam :)
odpowiedź 25 lutego 2014 przez użytkownika St.Hc (1,045)
wybrane 26 lutego 2014 przez użytkownika Majorka
Dziękuję napewno skorzystam :)
...