12,996 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Mój koń bryka przy zagalopowaniu, co robić?

+2 głosów
Całą jazdę zachowuje się normalnie. Skacze z kłusa, przechodzi cavaletti, ale gdy chcę zagalopować opuszcza głowę w dół i zaczyna brykać. Staram się wysiedzieć, albo przunajmniej jechać w pół siadzie, ale zazwyczaj nie zdążę, bo leżę już na piasku....
pytanie zadane 20 lutego 2014 w Rekreacja przez użytkownika niezalogowany
   

3 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza odpowiedź


Najczęstszym powodem tycz baranów, gdzie konie które brykają w galopie, przed i po przeszkodzie najczęściej robią to z podniecenia i szczęścia. Może twój koń ma zbyt dużo energii? A może po prostu lubi skakać i galopować i poprzez brykanie to wyznaje.
Polonżuj go przed jazdą około 20 minut by ocenić sytuację z ziemi. 
Jeżeli koń wyrywa się i bryka jak w siodle oznacza to , że problem leży z wydajnością energii lub problem leży w wędzidle bądź siodle.
Poszukaj tego problemu. Każdy koń jest inny i ma inne poglądy na świat, warto obserwować swojego wierzchowca....

Może być też ...

Musisz najpierw dobrze przećwiczyć kłus i zakłusowania i następnie przejść do galopu. Do zagalopowania ze stępa albo kłusa koń powinien być najpierw ustawiony do wewnątrz, czyli do galopu z prawej nogi w prawo. Dociążasz bardziej wewnętrzną kość siedzeniową (ale nie możesz pochylać się do wewnątrz!) przykładasz wewnętrzną łydkę na popręgu, a zewnętrzną, ograniczającą o dłoń za popręgiem, wykonujesz półparadę, aby pobudzić uwagę konia, wreszcie naciskasz energicznie wewnętrzną łydkę i opuszczasz nieco wewnętrzną wodzę aby wypuścić w przód pierwszy skok galopu.
To odpuszczanie jest BARDZO WAŻNE. I dlatego nie odpuszczasz i koń bryka:)

 

odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika Cavallo (6,945)
wybrane 5 marca 2014 przez użytkownika Olka
Dzięki ci bosszz, nareszcie ktoś rozsądny udzielający dobrych odp. :) choć z ta półparadą przed zagalopowaniem tak +/-? lepsze i mniej inwazyjne jest niewielkie uniesienie ręki (2cm max) :)
0 głosów

sad

Koń ma za dużo siły czy się cieszy? Czasami konie się cieszą i tak brykają z radości heart

A jak ktoś inny jeździ to też bryka?

odpowiedź 20 lutego 2014 przez użytkownika ponczo (1,131)
Troszkę wątpię żeby się cieszył...
0 głosów
Zapoznaj się z tym artykułem: http://wiem-wiecej-konie-i-jezdziectwo.blog.pl/2013/12/28/porada-nr-2-jak-radzic-sobie-z-brykajacymdebujacym-koniem/ Może nie jest to dokładnie taki sam przypadek, ale jest tu wiele porad. Przede wszystkim staraj się nie dać zrzucić, koń nauczył się, że może się łatwo Ciebie pozbyć w ten sposób. Polecam w takim wypadku kogoś kto specjalizuje się w zajeżdżaniu koni, lub po prostu jest dobrym jeźdźcem i się utrzyma. Po takim treningu koń może stwierdzić, że nie ma sensu zrzucać, bo tylko się męczy, a jeździec nie spada. Gorzej jeśli koń Ciebie kojarzy ze zrzucaniem i tylko Ciebie chce się pozbyć. Możesz poszukać jakiegoś dobrego trener, który na pewno pomoże Wam rozwiązać ten problem. Ty jakbyś zauważyła, że przez takie zachowanie możesz się pozbyć cięzaru, pewnie też byś tak robiła :) Nie polecam Ci jazdy w półsiadzie, raczej mocno odchyl się do tyłu i trzymaj łydkami, cały czas pokazuj koniowi, źe siedziesz na nim i nie może robić co chce.

Pozdrawiam.
odpowiedź 5 marca 2014 przez użytkownika Olka (2,441)
...