12,886 pytań - 31,326 odpowiedzi - 983 komentarzy

Co zrobić jak koń mi bardzo bryka?

0 głosów
pytanie zadane 3 lutego 2014 w Koń przez użytkownika mona1 (562)
   

2 odpowiedzi

0 głosów

Najlepiej najpierw określić przyczynę brykania. Czy koń bryka bo ma nadmiar energii, czy dlatego, że jest młody i nikt mu nie pokazał, że nie wolno tego robić. Może to być też oddźwięk na jakiś ból kręgosłupa.
_____________________________________________________________________________________________
Radzę sprawdzić czy siodło jest rozmiarem odpowiednie konia. Sprawdź czy siodło jej nie uwiera i czy wędzidło dobrze leży. 
II
Jeśli to wynika tylko z jej czystej złośliwości, a nie np: boli go kręgosłup, albo obciera go siodło, no to jest kilka dobrych sposobów, jak konia oduczyć złego zachowania.
1. Wypuść konia przed każdą jazdą na padok. -Może ma po prostu za dużo energii.
2. Jeśli 1 sposób nie daje efektów, lonżuj go w siodle, we wszystkich chodach. Nagródź, najlepiej zafunduj jej jakiś smakołyk (Dobrze jest konia przekupić ) jeśli wykonała wszystko bez zarzutów.
3. Poproś kogoś (Kto umie lonżować) o przejęcie konia, Ty natomiast postaraj się wsiąść. Powtórz całą sekwencję, jaką wykonywałaś z koniem na lonży bez człowieka, tyle że tym razem Ty na nim siedzisz. Jeśli wykona chociaż jedno koło w galopie, bez brykania natychmiast go nagródź (Znów smakołyk) i odprowadź do stajni lub na padok. Musisz nauczyć go, że dobre zachowanie jest zawsze nagradzane, a za złe nie ma nagrody, a tylko kara poprzez np: przedłużenie jazdy.

odpowiedź 3 lutego 2014 przez użytkownika Cavallo (6,945)
0 głosów
cavallo nie masz racji mój koń też bryka to znaczy teraz nie bryka bo można go tego oduczyć a jak to ci powiem gdy zaczyna ci brykać to daj konia na padok i niech się wybryka puźniej jak mu się znudzi to przestanie tak samo było u mnie
odpowiedź 3 lutego 2014 przez użytkownika Emilia Łandij (211)
...