13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie kuca walijskiego

0 głosów
Otóż niedługo będę kupować od handlarza klacz kuca walijskiego gr B ( 120 cm ). Klacz ma obecnie źrebaka i jest dopiero co zaźrebiona. Mam ją w planach zajeździć i dużo z nią pracować. I tu się pojawia pytanie - czym ją karmić? Wystarczy samo siano, czy dawać jej np owies, musli..? I czym mam karmić źrebaka jak trochę podrośnie? Obecnie ma miesiac.
pytanie zadane 4 września 2019 w Dieta przez użytkownika value (2,093)
   

1 odpowiedź

0 głosów

Na samym początku najlepiej byłoby się dowiedzieć czym do tej pory był karmiony rzeczony kuc. Prawdopodobnie mógł być to owies, który jest spoko, ale zawsze można karmic mądrzej. Owies jest paszą wysokoenergetyczną która daje czasem efekt nadpobudliwości. W efekcie koń zamiast odkładać tkanke tłuszczową spala ją denerwując się lub biegając. Lepszym rozwiązaniem jest pasza o wysokiej zawartości białka i włókna. Przykładem są pasze zawierające lucernę.

Przy karmieniu owsem można klaczy zaserwować raz w tygodniu mesz- siemię lniane i otreby pszenne działają mlekopędnie. Obligatoryjnie można zapewnić koniowi stały dostep do siana podawanego do woli. Najlepiej oczywiście w siatce na siano: https://horseman.com.pl/kategoria-produktu/stajnia/siatki-na-siano/

odpowiedź 30 września 2019 przez użytkownika Zoltan (104)
...