Jeżeli to będzie twoja pierwsza jazda (jako instruktorka) rozumiem, że będziesz prowadzić całą.
Lepiej było by, gdybyś podała, czy jeździ samodzielnie czy na lążowniku (lonży).
Stwórzmy taki bieg wydarzeń (jakby)
Dziewczynka nie potrafi jeździć, to jej pierwsza jazda lub jedna z pierwszych.
Pomóż jej wsiąść na konia, zaprowadź go na lążownik (lub na ujeżdżalnię z lonżą)
Na początek rozstępuj konia, a w między czasie pokaż dziewczynie kilka ćwiczeń aby je wykonała. (wodze najlepiej związane albo wypięte, aby koń się o nie nie potknął)
Podczas stępu zadawaj pytania dziewczynce, czy jeździła już z wodzami, czy potrafi anglezować w kłusie, robić półsiad itp... Co jej sprawia problem w jeździe.)
Kiedy koń się rozstępuje:
1) Dziewczynka już kłusowała i potrafi złapać równowagę:
zacznij od kłusa anglezowanego lub ćwiczebnego (co jej wychodzi lepiej) zrób 2 kółka, pytaj czy jest wszystko z pożątku co jakiś czas. Kiedy będziesz pewna jej równowagi w kłusie, dawaj jej inne ćwiczenia, ćwicz półsiad oraz dokładanie łydki. Bardzo ważna jest postawa, ponieważ jeździeć krzywy na koniu łatwo spadnie, szczęgólnie początkujący. Rób przerwy, cały czas instrułuj uczennicę, jeżeli nie o tym co robi źle, to o częściach siodła, o ciele konia, ogłowiu, żeby się w tym siodle nie znudziła, bo od tego są tylko odciski.
2) Uczennica kłusuje pierwszy lub drugi raz, nie potrafi złapać równowagi, zsuwa się z siodła.
Napewno dziewczynka cię o tym poinformuje, jeżeli się boi, postaraj się ją uspokoić i zachęcić do dalszej pracy z koniem. Poćwicz anglezowanie i półsiad w stępie, stanie w strzemionach, (to zajmuje dodatkowy czas w stępie) Może być tak, że poinformuje cię o znudzeniu, jeżeli widzisz, że sobie nie poradzi, odmów i namów ją do ćwiczeń, jednak może być gotowa (pomoc dla początkujących jeźdźców: załóż np. szarfę na szyję konia, aby w razie utraty równowagi mogła się jej przytrzymać, jeżeli koń jest strachliwy, postaraj się wymyślić inne rozwiązanie)
Kiedy już przejdziecie do kłusa, każ jej anglezować, bo prędzej spadnie w kłusie ćwiczebnym, dobrym ćwiczeniem na równowagę jest również ściskanie konia kolanami i łydkami, to też możesz z nią poćwiczyć. W razie upadku, koniecznie musi wsiąść na konia i zaskłusować ponownie, tym razem jak najwolniej, ale musi, bo inaczej będzie się bała. W pierwszym kłusie, ćwicz tylko anglezowanie i równowagę, pierwszy kłus nie powiniem przekraczać 15 minut.
Pięć minut przed końcem lekcji przejdź do stępa, (nawet wcześniej, jeżeli koń potem idzie do stajni) Staraj się być punktualna. Pomóż dziewczynie zsiąść z konia. Jeżeli może zostać, zaproponuj jej pomoc w rozsiodłaniu konia (jeżeli koń idzie do stajni). Po takiej lekcji na pewno będzie zadowolona (niezapomnij o zapłacie! :*)
3) Jazda z wodzami.
Tutaj wykonujesz prawie to samo co w 1 punkcie, zwróć uwagę na równowagę, SZCZEGÓLNIE na równowagę. Wodze, to nie to samo co trzymanie się siodła. Pamiętaj:
Niech nie unosi rąk do góry.
Od początku musi się nauczyć prawowitego trzymania wodzy.
Jeżeli nie jest pewna, niech trzyma wodze i jednocześnie siodło. Podczas ćwiczeń na początku jazdy zwiąż wodze.
A tak to to samo.
NIGDY NIE DAWAJ POCZĄTKUJĄCYM WODZY!
Koń:
1) Jak powiniem wyglądać koń odpowiedni dla początkującego jeźdźca:
- spokojny
- posłuszny (ewentualnie bat)
- koń, który nie ciągnie do przodu
- nie gryzie
- nie kopie
- lubi ludzi (szczególnie dzieci)
- lepiej aby to nie była klacz z młodym źrebakiem, poniewać może bryknąć za nim
2) Jak wygląda koń nie odpowiedni dla początkujących
- bryka
- nerwowy
- niewygodny chód (bardzo podskakuje w kłusie)
- do szarpania (nie zachwicisz ucznia szarpaniem i poganianiem konia)
- nie może się co chwile zatrzymywać, bo to się znudzi jeźdźcowi
- boi się (jest nerwowy, może się bać prostych rzeczy, jak większość koni, ale swój strach wyraża agresywniej)
3) Jazda samodzielna (początkowa)
jak w punkcie 1, ale koń powiniem być posłuszny, początkujący raczej jeżdżą bez bata, później dopiero.
4) Jazda samodzielna (zaawansowana)
Koń może być uparty (bez przesadzy) jednak najlepiej aby był posłuszny, jeźdźcom, którzy mają już duże doświadczenie z końmi, mogą powalczyć ze zwierzęciem.
Zasady bezpieczeństwa:
Kask
Odpowiednie ubranie i obuwie (nie muszą być to specjalne bryczesy itp...)
numer alarmowy
osoba dorosła w pobliżu (jeżeli dorosły nie jest instruktor)
Resztę każdy zna.
Jazda samodzielna (początkująca)
Rozstępuj konia, wykonuj ćwiczenia, ćwicz wolty i zmiany kierunku, zakłusowanie: dojeżdżanie do ściań, żeby nieścinała trasy. Półsiad, anglezowanie,ćwiczebny, RÓWNOWAGA, przejścia. Stęp.
Jazda samodzielna (zaawansowana)
ćwiczenia rozciągające w stępie, kłus: wolty zmiany kierunku, cavaletti (drągi) galop: przejazd bez ścinania równowaga, koła, drągi (nawet skoki przez krzyżaki). Stęp
Jeżeli, uważasz, że jesteś za mała, lub nie gotowa na jazdę, staraj się poprosić kogoś innego, w ostatecznej sytuacji skożystaj z tych rad. Niestety nie mam czasu aby napisać więcej.
Odpisz czy pomogło,
Dziękuję