12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

jak samemu zrobić te rzeczy?

+2 głosów
Chcę sama zrobić pare rzeczy dla konia i dla siebie:

- wieszak na siodło

-wieszak na ogłowie

- smakołyki dla konia

-naczółek

- derke(gdzie kupić polar?)

-czaprak

- i taką jakby szafe lub skrzynie na sprzęt jeździecki

Najbardziej załeży mi na wieszaku na ogłowie

ps. Nie muszą być wszystkie
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Sprzęt jeździecki przez użytkownika Talia0202 (126)
edycja 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Talia0202
   

6 odpowiedzi

0 głosów

Wieszak na siodło

Potrzebne rzeczy:

>  Podstawa wieszaka czyli prostokątny, z jednej strony szeroki i płaski kawałek drewna o grubości ok. 2 - 3cm długości 25 - 30cm, szerokość 10-20cm (Na szerszym można później namalować, napisać lub wypalić imię konia.)
> Podłużny prostokątny drewniany klocek szerokości ok.5-8cm. i długości 40cm. (To na czym będzie wisieć siodło) oraz krótszy przycięty z obu stron pod ostrym kątem (ważne aby był ucięty w taki sposób, aby po przyłożeniu ukośnie pomiędzy wieszakiem a podstawą wspierał obie części.
> 4 metalowe kątowniki
> Śrubki 1-2 cm 

 

Wykonanie:

Do płaskiego kawałka drewna przymierz wieszak, ołówkiem obrysuj miejsce gdzie zostanie przymocowany. Wiertarką przymocuj kątowniki do jego wszystkich ścianek.,
Przyłóż wieszak w wyznaczonym miejscu na drewnianej płycie podstawy i przywierć śrubkami przez drugi otwór w kątownikach. Przekątną belkę przytwierdź dwiema śrubami do wieszaka i podstawy. Wiertarką zrobić dziury w podstawie na przymocowanie całej konstrukcji.
Pod spodem można przymocować wieszak na ogłowie, lub pomalować, polakierować czy wypalić, wyrzeźbić imię konia na gotowym wieszaku.
 

image

 

  

O wiele bardziej estetycznym sposobem montażu wieszaka do podstawy jest zrobienie dłutem kwadratowego otworu na wieszak. Jest to jednak bardzo czasochłonne i męczące jeśli deska podstawy jest gruba.

image

 Mocowanie gwoździa na skośnej belce (tak samo po drugiej stronie)

image

Poniżej wieszak bez użycia kątowników, przekątne belka oparta na wycięciu w podstawie.

image

 

Kątownik:

image

CIASTKA DLA KONI 1 SKŁADNIKI: • 225g cukru • 200g mąki pszennej • 125g płatków owsianych + woda WYKONANIE: Zmieszać wszystkie składniki razem,wygniatać do uzyskania dającej się formować masy. Uformować w serduszka,kwiatki według własnej wyobraźni.Ułożyć na blaszce (nie rosną). Piec w 180 stopniach przez ok.40min.Podawać koniom dopiero gdy stwardnieją na kamień. CIASTKA DLA KONI 2 SKŁADNIKI: • Mąka • Płatki owsiane • Otręby pszenne • Miód • Sok jabłkowy • Siemię lniane • 1 surowe jajko WYKONANIE: 1. Do dużej miski wsypać mąkę,otręby, płatki owsiane i trochę siemienia lnianego. 2. Małymi partiami dolewać sok jabłkowy 3. Mieszając sprawdzać konsystencję „papki” (tak by dała sie formwać) 4. Dodać jedno surowe jajko 5. Wymieszać 6. W drugiej misce zmieszać kilka łyżek stołowych miodu z sokiem jabłkowym 7. Połączyć zawartość pierwszej i drugiej miki 8. Umyć ręce i posypać je mąką 9. Uformować ciasteczka 10. Piekarnik nastawić na 180 stopni i piec przez 25minut. Sprawdzone a koniki jadły az im się uszy trzesły;P

Naczółek powinien być ze skóry,nie za materiału,by szybko się przerwie czy rozciągnie,ani nie z kawałka blaszki,bo można obetrzeć konia i oczywiście nie jest to komfortowe.Musisz kupić pasek skórzany,najlepiej 50cm.Musisz zmierzyć ogłowie na koniu,jak długi pasek,by dosięgał oba paski potyliczne.Na czole musi być przerwa na jeden palec.Tam gdzie się kończy pasek potyliczny(szerokość),zaznacz sobie naczółek i tak zszyj(nie może być przymocowany do pasków potylicznych.Zrób bardzo ciasną pętelkę)Potrzebujesz też specjalnej nici,którą się wcześniej moczy godzinę czy dwie przed szyciem.To bardzo trudne,dlatego zazwyczaj mężczyznę się o to prosi.

DERKA                                                                                                                                                            Kupujesz np koc składasz go na pół wycinasz kształt derki, robisz lamówkę, przyszywasz klamry i juz.

najpierw weź koc 
sprawdź miarka od kłębu do wcięcia między piersiami konia
ile tam jest cm i wytnij z koca tyle ile tam było (to będzie przód - szyja)
i właściwie to jest już gotowe tylko dorobić paski i obszyć czymś
aby się nie szarpały brzegi koca

 

Pozdrawiam!smiley

CDN.

 

 

 

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
0 głosów

Jak zrobić czaprak?

image

Na prośbę jednej z czytelniczek zamieszczam ten wpis.
Metodą prób i błędów udało mi się opracować metodę szycia czapraka, którą właśnie przedstawiam. Mam nadzieję, że docenicie moją pracę. Prawdopodobnie nie uniknę kopiowania, przynajmniej proszę o zapytanie o pozwolenie i podlinkowania strony :).
Zaczynamy!

Co będzie nam potrzebne?

  • Gąbka na wypełnienie. 

 Dość gruba, jednak bez przesady. Pomacajcie czapraki ze sklepu - niektóre są cieńsze, niektóre grubsze 
(i droższe). Naturalnie te drugie lepiej chronią grzbiet konia, ale te pierwsze są lepsze na upały. Zawsze też można uszyć wycięty czaprak. Wszystko zależy od Was! Jeśli macie cienką gąbkę, można zszyć dwie razem, ale muszą być idealnie przycięte!  

  • Materiał na wierzch.

Wytrzymały i ładny. Zaszalejcie! Kwiaty, kropki, paski, ciapki... Wszystko robicie po swojemu. Nie trzeba wybierać się do specjalnego sklepu, by taki zdobyć. Na bazarze, czy w lumpeksie można znaleźć prześcieradła, czy poszewki w różne wzory. Jednak, jeśli jest nieco cienka, lepiej użyć podwójnej warstwy (tak jak w moim przypadku). Lepiej, by nie miała wypukłych wzorów. 

  • Materiał na spód.     

Wytrzymały, wytrzymały i jeszcze raz wytrzymały. Nie będzie widoczny, ale będzie bezpośrednio stykał się z ciałem konia. Oczywiście, można użyć tego, co na wierzchu czapraka, jeśli jest odpowiedni. 

  • Nici.

Dużo, dużo nici. Na mój czaprak poszła cała gruba szpulka. W kolorze materiału. Przyda się też osobna w kolorze lamówki.

  • Igły.

Nawet jeśli zamierzacie szyć na maszynie, będą niezbędne. Jeśli Twój czaprak będzie gruby, przyda się naparstek, może być ciężko przebić igłę bez pokłutych palców.   

  • Szpilki.

Przydadzą się do upinania materiału, by nie przesuwał się podczas szycia. Można zastąpić je igłami, ale nie mają one główek i mogą się ześlizgiwać i rozpinać.

  • Lamówka i paski do przypinania czapraka.

Do kupienia w dobrej pasmanterii.   

  • Maszyna do szycia. 

Przyda się do pikowania. Można zrobić to ręcznie (ja zrobiłam połowę), ale na maszynie jest dużo szybciej i nie wymaga to tyle cierpliwości. 

  • Karton A2.

Przyda się do stworzenia szablonu kształtu czapraka, od którego będziemy odrysowywać.

  • Nożyczki, miękki ołówek, linijka.  

Niezbędne :). Miękki ołówek dobrze rysuje po materiale i łatwo się go pozbyć.

image


Krok po kroku:

1. Najpierw dobrze jest zdobyć jakiś gotowy czaprak, by odrysować od niego kształt. Najważniejsza jest linia grzbietu i ta, która nadaje kształt czaprakowi od strony poduszek kolanowych. Ten róg czapraka, który wystaje, można wyciąć w dowolny kształt. Ja zdecydowałam się na tradycyjny.
Na zdjęciu przód (od kłębu) jest po prawej stronie. 

image


2. Odrysowujemy kształt czapraka od szablonu na gąbce i wycinamy. Dwa razy ( na lewą i prawą stronę). Trzeba wyciąć także pasek na grzbiet o szerokości 3 cm. Żeby zmierzyć, jakiej powinien być długości potrzebujemy nitki, którą przykładamy wzdłuż linii grzbietu (na szablonie to ta wygięta w łuk, od przedniego do tylnego łęku), następnie mierzymy jej długość i rysujemy na gąbce prostokąt o bokach 3-4 cm x zmierzona długość. Pamiętajcie, żeby ciąć równo!
Tak wygląda taki pasek.

image

CDN.

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
0 głosów

3. Teraz odrysowujemy nasz szablon na materiale. Dobrze jest wyprasować materiał, zanim to zrobimy. Nie wycinamy! Najpierw trzeba zaznaczyć zapas (co najmniej 1,5 - 2 cm). Kształt odrysowany na materiale będzie więc większy. W sumie będziemy mieli 4 kształty z materiału (lewy spód i wierzch i prawy spód i wierzch). Pamiętajcie, że z tych czterech, dwa to materiał spodni, dwa materiał wierzchni. I oczywiście tak samo postępujemy z paskiem na kręgosłup. Chodzi o to, że pasek z gąbki może mieć wymiary 3 cm x 60 cm (podaję to całkowicie przykładowo! wszystko należy zmierzyć samemu!), a paski z materiałów 7 cm x 64 cm. Po tym etapie powinniśmy mieć:
 

  • 2x kształt z szablonu wycięty z gąbki,
  • 2x kształt z szablonu powiększony o 2 cm (z każdej strony!) z materiału wierzchniego,
  • 2x kształt z szablonu powiększony o 2 cm (z każdej strony!) z materiału spodniego,
  • 1x wąski pasek grzbietowy z gąbki,
  • 1x pasek z materiału powiększony o 2 cm (z każdej strony!) z materiału wierzchniego,
  • 1x pasek z materiału powiększony o 2 cm (z każdej strony!) z materiału spodniego.

4. Wkładamy wycięte kształty z gąbek pomiędzy wycięte kształty z materiałów. Na każdą gąbkę przypada po jednym materiale spodnim i wierzchnim (jeśli ktoś wszystko robi z takiego samego materiału ma nieco sprawę ułatwioną). Uwaga! Trzeba uważać, by każdy materiał był z odpowiedniej strony! Dobrze ułożyć sobie gąbki w ten sposób:

image

Wtedy wiadomo, który materiał gdzie ;). Na tak ułożone gąbki dajemy materiał wierzchni, pod spód - spodni. Upinamy razem obydwa materiały i gąbkę szpilkami (tak by się nie przesuwało podczas szycia). Zszywamy razem dookoła gąbki (tylko materiał, gąbka zostaje w środku, ale jej nie przeszywamy igłą). Zszywamy tak, by się nie rozpadło, bo po zakończeniu pikowania trzeba będzie spruć, by poprawić ''wybulony'' materiał.
 

image

 

image

 

image


Tutaj widać szwy dookoła oraz szpilki. I rozpoczęte pikowanie.
 

image

   

 

CDN.

 

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
0 głosów

5. Teraz przyszedł czas na najgorsze, czyli pikowanie. Ma ono za zadnie sprawić, by gąbka nie przesuwała się i nie marszczyła pod materiałem. Wymyślamy własny wzór i szyjemy. Ja podzieliłam swój czaprak na 9 kwadratów i w każdym wyszyłam inny wzór. Włączcie kreatywność! xD Najlepiej to robić na maszynie. Ja jedną połówkę zrobiłam ręcznie. Zwróćcie uwagę na pikowanie patrząc na te zdjęcia. Pamiętajcie, że szwy powinny być na tyle gęste, by nic się nie przesuwało w środku, ani nie marszczyło na zewnątrz.

 

 image


A to mój inny czaprak, niestety nieudany prototyp. Mógłby gnieść konia przez złe przycięcie gąbki i zły profil grzbietu. Tą część, która wystaje spod siodła wykratkowałam. Widać też nauszniki, które zrobiłam do kompletu.  
 

image


Wąskiego paska na kręgosłup nie pikowałam. Należy uważać na umiejscowienie pikowanych wzorów. Zalecam ponowne skorzystanie ze schematu:

image


6. Teraz prujemy to, co szyliśmy na początku (dookoła) i zszywamy od nowa.  Prawdopodobnie zrobiło się coś takiego jak na obrazku z lewej strony:

image


Poprawiamy to zwłaszcza przy linii grzbietu! Następnie obcinamy dookoła zbędny materiał. Uwaga na szwy! Staramy się ich nie przeciąć. 
 

CDN.

 

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
0 głosów


7. Teraz zszywamy wszystko w jedno. Po tym etapie czaprak wreszcie będzie przypominał czaprak.
Szyjemy tak, bo od spodu (czyli tam, gdzie styka się z koniem) była gąbka przy gąbce. Czyli łapiemy igłą jak najbliżej gąbki, od spodu nie może być szwu, dlatego kierujemy go na wierzch. Potem szew szyjemy jeszcze raz, na okrętkę, by się nie strzępił i był wytrzymalszy. Wygląda to tak:  

 

image


Poskładany czaprak wygląda tak.  Prawidłowo uszyty nie leży całkiem płasko, ale tak, jak na zdjęciu, część, która leży nad kręgosłupem, odstaje. Dzięki temu dopasowuje się do kształtu linii grzbietu konia, materiał nie marszczy się (tak by się stało, gdyby nasz czaprak miał ją zupełnie prostą) i nie uwiera.
 

image

  
8. Ta część jest dość męcząca. Z materiału wycinamy 4 paski o szerokości 3 cm i długości, którą mierzyliśmy w punkcie 2, najlepiej nieco dłuższy. Za ich pomocą ukryjemy ten brzydki szew na zdjęciach powyżej, zapobiegamy strzępieniu oraz od spodu zabezpieczymy czaprak przed rozpruciem. Wycięte paski zabieramy na żelazko i zaprasowujemy w tan sposób na całej długości (można użyć też lamówki, której zamierzamy użyć do obszycia całego czapraka, ale ja wolałam, by to się nie wyróżniało):
 

image


Robimy to po to, by nasza lamówka nie strzępiła się. Przyszywamy. Ja szyłam na raz spód i wierzch, upinając je razem szpilkami. Na końcu wygląda to tak z wierzchu (od spodu podobnie):  
 

image

    
CDN.

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
0 głosów

.9. Teraz przyszedł czas na kolorową bohaterkę - lamówkę!
 

image

 
Powinna mieć długość obwodu całego czapraka + zapas. Po prostu przyszywamy! Nie będę pisała w jaki sposób, jest mnóstwo poradników w internecie. Mój sposób odniósł taki efekt.
 Spód:
 

image


Wierzch:
 

image


Efekt końcowy:
 

image

  
10. Szczerze mówiąc, na tym można już zakończyć. Ale ja przyszyłam także paski do przypięcia czapraka do siodła. Najlepiej sprawdzić, gdzie powinny leżeć korzystając z gotowego czapraka. Mi udało się zrobić to ''na oko''.
 

image


KONIEC.

Pozdrawiam!smiley

odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
...