Jak zrobić czaprak?
Na prośbę jednej z czytelniczek zamieszczam ten wpis.
Metodą prób i błędów udało mi się opracować metodę szycia czapraka, którą właśnie przedstawiam. Mam nadzieję, że docenicie moją pracę. Prawdopodobnie nie uniknę kopiowania, przynajmniej proszę o zapytanie o pozwolenie i podlinkowania strony :).
Zaczynamy!
Co będzie nam potrzebne?
Dość gruba, jednak bez przesady. Pomacajcie czapraki ze sklepu - niektóre są cieńsze, niektóre grubsze
(i droższe). Naturalnie te drugie lepiej chronią grzbiet konia, ale te pierwsze są lepsze na upały. Zawsze też można uszyć wycięty czaprak. Wszystko zależy od Was! Jeśli macie cienką gąbkę, można zszyć dwie razem, ale muszą być idealnie przycięte!
Wytrzymały i ładny. Zaszalejcie! Kwiaty, kropki, paski, ciapki... Wszystko robicie po swojemu. Nie trzeba wybierać się do specjalnego sklepu, by taki zdobyć. Na bazarze, czy w lumpeksie można znaleźć prześcieradła, czy poszewki w różne wzory. Jednak, jeśli jest nieco cienka, lepiej użyć podwójnej warstwy (tak jak w moim przypadku). Lepiej, by nie miała wypukłych wzorów.
Wytrzymały, wytrzymały i jeszcze raz wytrzymały. Nie będzie widoczny, ale będzie bezpośrednio stykał się z ciałem konia. Oczywiście, można użyć tego, co na wierzchu czapraka, jeśli jest odpowiedni.
Dużo, dużo nici. Na mój czaprak poszła cała gruba szpulka. W kolorze materiału. Przyda się też osobna w kolorze lamówki.
Nawet jeśli zamierzacie szyć na maszynie, będą niezbędne. Jeśli Twój czaprak będzie gruby, przyda się naparstek, może być ciężko przebić igłę bez pokłutych palców.
Przydadzą się do upinania materiału, by nie przesuwał się podczas szycia. Można zastąpić je igłami, ale nie mają one główek i mogą się ześlizgiwać i rozpinać.
- Lamówka i paski do przypinania czapraka.
Do kupienia w dobrej pasmanterii.
Przyda się do pikowania. Można zrobić to ręcznie (ja zrobiłam połowę), ale na maszynie jest dużo szybciej i nie wymaga to tyle cierpliwości.
Przyda się do stworzenia szablonu kształtu czapraka, od którego będziemy odrysowywać.
- Nożyczki, miękki ołówek, linijka.
Niezbędne :). Miękki ołówek dobrze rysuje po materiale i łatwo się go pozbyć.
Krok po kroku:
1. Najpierw dobrze jest zdobyć jakiś gotowy czaprak, by odrysować od niego kształt. Najważniejsza jest linia grzbietu i ta, która nadaje kształt czaprakowi od strony poduszek kolanowych. Ten róg czapraka, który wystaje, można wyciąć w dowolny kształt. Ja zdecydowałam się na tradycyjny.
Na zdjęciu przód (od kłębu) jest po prawej stronie.
2. Odrysowujemy kształt czapraka od szablonu na gąbce i wycinamy. Dwa razy ( na lewą i prawą stronę). Trzeba wyciąć także pasek na grzbiet o szerokości 3 cm. Żeby zmierzyć, jakiej powinien być długości potrzebujemy nitki, którą przykładamy wzdłuż linii grzbietu (na szablonie to ta wygięta w łuk, od przedniego do tylnego łęku), następnie mierzymy jej długość i rysujemy na gąbce prostokąt o bokach 3-4 cm x zmierzona długość. Pamiętajcie, żeby ciąć równo!
Tak wygląda taki pasek.
CDN.