Bardziej zaawansowanym ćwiczeniem od ustępowania od łydki jest łopatka do wewnątrz. Łopatka do wewnątrz należy do chodów bocznych, tak jak trawers, renwers i ciąg. W chodach bocznych koń musi być prawidłowo zgięty wokół wewnętrznej łydki. I tak również jest w łopatce do wewnątrz. Jest to ćwiczenie, które poprawia przepuszczalność i wygimnastykowanie konia. Służy również prostowaniu konia. Koń w łopatce do wewnątrz porusza zgięty w kierunku przeciwnym do wygięcia, jego kopyta kreślą 3 linie, przy czym przednia zewnętrzna noga i tylna wewnętrzna poruszają się w jednej linii. Zad konia porusza się po śladzie, a przód jest od śladu odstawiony pod kątem ok. 30o.
Wykonanie
Łopatkę do wewnątrz można wykonywać w stępie lub w kłusie. Jadąc w kłusie należy jechać dosiadem ćwiczebnym. Pomoce stosowane w czasie łopatki do wewnątrz:
-
należy obciążyć wewnętrzną kość kulszową,
-
wewnętrzna łydka zostaje na popręgu i odpowiada za zgięcie konia w żebrach i ruch do przodu i w bok,
-
zewnętrzna łydka jest nieco cofnięta (podobnie jak w ustępowaniu od łydki) i pilnuje, żeby koń nie wypadał zadem,
-
wewnętrzna wodza razem z wewnętrzną łydką odpowiada za zgięcie konia, ręka powinna być blisko kłębu - nie odstawiona lub przełożona przez kłąb na drugą stronę szyi,
-
zewnętrzna ręka ogranicza zgięcie szyi, delikatnie wskazuje kierunek ruchu, lecz nie jest aktywna, powinna być minimalnie odsunięta od kłębu.
Rozpoczynając uczenie konia łopatki do wewnątrz nie należy wymagać zbyt wiele. Należy zacząć od ćwiczeń w stępie, a dopiero po opanowaniu tego ćwiczenia przejść do ćwiczeń w kłusie. Żeby ułatwić wykonanie zadania najlepiej wykorzystać zgięcie konia w narożniku lub na wolcie. Wychodząc z narożnika lub wolty na długą ścianę czworoboku łatwo utrzymać zgięcie i wskazać koniowi pomocami kierunek poruszania się do przodu i w bok. W momencie, gdy koń zrobi kilka kroków w bok należy znowu wjechać na woltę i następnie wyprostować. W późniejszym okresie można konia prostować bezpośrednio po wykonaniu łopatki do wewnątrz przez wprowadzenie przodu z powrotem na ślad.
Należy pamiętać, żeby ćwiczenia wykonywać na obie strony, a koń musi poruszać się cały czas do przodu i bez utraty rytmu. W przypadku utraty rytmu, ćwiczenie należy przerwać i po chwili rozpocząć ponownie. Pamiętajmy również o przygotowaniu konia do wykonania ćwiczenia poprzez półparadę.
Częste błędy
- utrata impulsu i rytmu
- wypadanie zewnętrzną łopatką spowodowane zbyt dużym zgięciem szyi
- jeździec zbyt mocno działa wewnętrzną wodzą
- koń wypada zadem i jest zbyt mało zgięty wokół wewnętrznej łydki