12,884 pytań - 31,326 odpowiedzi - 983 komentarzy

koń jest roztrzepany. co zrobic?

+1 głos
Moją klaczka ma dopiero 3, 5 roku. Próbuje ją zajezdzic, ale jest strasznie roztrzepana. Ciągle wszystko dookoła ja interesuje, nie potrafi ustac w miejscu. Cały czas chce mnie dotykać pyskiem albk obejmować szyją jakby bała się ode mnie odstąpić. Kiedy poprosze zeby stanela robi chody boczne w moją lewą, albo dookoła mnie chodzi bokiem. Na lonzy galopuje jak szalona, ( na komende galopu)opornie reaguje na "prrr" i tym podobne. Co mam zrobić z taką bombą energiczną? Jakiś pomysł jakby można ją zająć, wykorzystać to? (Ps. Próbowałam naturala. Zna 7 gier i wszystkie możliwe rozszerzenia, to nic nie daje. Nie zmienia się jej zachowanir...)
pytanie zadane 12 stycznia 2015 w Porady przez użytkownika niezalogowany
   

3 odpowiedzi

+1 głos

Jak ten koń zaraz będzie gryźć i kopać to się nie zdziw,bo właśnie pozwalasz się w debiliny sposób zdominować. Oznaką dominacji jest przede wszystkim to,że zwierzak jako pierwszy chce cię dotknąć i robi to nachalnie,dodatkowo opieranie łba na ramieniu to rzecz gorsza z możliwych. (tak jak psy nie powinny skakać na ludzi,tak konie absolutnie nie mogą na nas opierać łbów). Nie reaguje na twoje próby dominacji,bo sam cię już zdominował. Nie zacznie się "od tak" słuchać. 

Zwierzaki młode są niecierpliwe a ty jesteś od tego żeby cierpliwie nauczyć podstaw.. jeśli ci nie wychodzi oddaj klacz trenerowi,bo z twoich prób nic dobrego nie wyniknie.

7 gier to wymysł dla dzieci, nikt przy zdrowych zmysłach,doświadczony w pracy z końmi tego nie stosuje. Jeżeli nie dajesz rady jej zatrzymać,lonżuj na ogłowiu z wędzidłem. Przy "Prr" pociągnij lonże,delikatnie zwracając łeb konia do siebie. Najlepiej tę metodę zacząć stosować najpierw w kłusie bądź nawet stępie. 

 

odpowiedź 13 stycznia 2015 przez użytkownika Kniejja (206)
Zgadzam się w 100%. W sumie moja też tak miała, ale z wiekiem jej przeszło
0 głosów

Jeżeli klacz zachowuje się jak pierwszak z końskiej ławki to zapewne oznacza to, że nie dorosła mentalnie. Konie takie swoje dzieciństwo powinny spędzać z równieśnikami na otwartym terenie (łąka, padok itp.). Musisz jej dać czas, to młody koń. Nie możesz dopuścić by nabrała nawyków, bo później będzie tylko gorzej. Wykonuj z nią pracę naturalną, coś gdzie możecie popracować z ziemi. Polecam Ttouch, Tteam, 7 gier, Dużo lonżowania, najlepiej aby nie przemęczać jej młodego organizmu, Powodzenia :) Zapraszam na mojego bloga :

www.naturalhorsemanship.blog.pl

 

 

odpowiedź 14 stycznia 2015 przez użytkownika Cavallo (6,945)
–1 głos
Twoja klacz nie jest jeszcze zajeżdżona?!Zresztą proponuje żebyś zaprowadziła ją do specjalisty,może on coś zdziała...Zresztą nie możesz mieć do klaczki pretensji,że wszystko ją interesuje!
odpowiedź 13 lutego 2015 przez użytkownika Szamanka (1,889)
...