12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Kiedy koń ponosi...

Data publikacji: 2018-05-12

 

Konie to zwierzęta roślinożerne, które w naturze muszą być cały czas czujne i uważne, aby nie stać się celem drapieżników; stąd też biorą się wszelkie gwałtowne i niepożądae reakcje. Konie zawsze najpierw reagują, a dopiero później oceniają sytuacje realnie ;) Oczywiście zdarzają się osobniki spokojne i opanowane, niemniej jednak gdy np. w terenie niespodziewanie napotkamy sarny czy stado krów, to możemy być praktycznie pewni, że nasz zwierzak się spłoszy, a część koni poniesie.

Konie ponoszą zazwyczaj szaleńczym galopem, nie jesteśmy w stanie szybko i normalnie zatrzymać takiego konia; to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzak poza kontrolą może nas wywieźć chociażby na ruchliwą ulicę, możemy spaść ze skarpy czy zawisnąć na drzewie. Skutki upadku z niekontrolowalnego konia są często dramatyczne, a przypadku jazdy terenowej pozbycie się jeźdźca skutkuje zgubieniem konia (zazwyczaj wracają do stajni, często z ranami i urazami).

Co robić kiedy koń ponosi?

- mocno i zdecydowanie siadamy w siodło, możemy się nawet przesadnie odchylić (nigdy nie robimy półsiadu - odciążony grzbiet pobudzi konia do mocniejszego tempa) 

- bezwzględnie próbujemy zatrzymać konia: to nie czas na subtelne pomoce, w takiej sytuacji możemy po prostu zablokować rękę, a nawet ja cofnąć

- będąc na ogrodzonym terenie, próbujemy wjechać na koło, stanowczo ciągniemy za jedną wodzę; uwaga na zbyt małe koło, duże ryzyko upadku konia! W terenie warto kierować się na znaną łąkę, gdzie możemy wjechać na koło

- uspokajamy głosem: "prr" często działa cuda :)

- jeśli nasz koń ma tendencje do ponoszenia w trakcie wyjazdu w teren, warto rozważyć mocniejsze wędzidło badź wodze pomocnicze. Takie rozwiązanie działa na konie wybitne temperamentne i dla osób doświadczonych, jeśli nasz zwierzak ma po prostu za małą ilość ruchu i/lub dostaje zbyt dużo energetycznej paszy - najpierw zmieniamy sposób żywienia oraz więcej jeździmy na ogrodzonym terenie, później wybieramy wędzidło! Pamiętajmy, że owies nie jest niezbędnym składnikiem żywienia koni, a dla koni lekko pracujących jest niepotrzebny (ziarno owsa często powoduje nadpobudliwość = ponoszenie).

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0