12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Kiedy koń ponosi...

Data publikacji: 2018-05-12

 

Konie to zwierzęta roślinożerne, które w naturze muszą być cały czas czujne i uważne, aby nie stać się celem drapieżników; stąd też biorą się wszelkie gwałtowne i niepożądae reakcje. Konie zawsze najpierw reagują, a dopiero później oceniają sytuacje realnie ;) Oczywiście zdarzają się osobniki spokojne i opanowane, niemniej jednak gdy np. w terenie niespodziewanie napotkamy sarny czy stado krów, to możemy być praktycznie pewni, że nasz zwierzak się spłoszy, a część koni poniesie.

Konie ponoszą zazwyczaj szaleńczym galopem, nie jesteśmy w stanie szybko i normalnie zatrzymać takiego konia; to bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzak poza kontrolą może nas wywieźć chociażby na ruchliwą ulicę, możemy spaść ze skarpy czy zawisnąć na drzewie. Skutki upadku z niekontrolowalnego konia są często dramatyczne, a przypadku jazdy terenowej pozbycie się jeźdźca skutkuje zgubieniem konia (zazwyczaj wracają do stajni, często z ranami i urazami).

Co robić kiedy koń ponosi?

- mocno i zdecydowanie siadamy w siodło, możemy się nawet przesadnie odchylić (nigdy nie robimy półsiadu - odciążony grzbiet pobudzi konia do mocniejszego tempa) 

- bezwzględnie próbujemy zatrzymać konia: to nie czas na subtelne pomoce, w takiej sytuacji możemy po prostu zablokować rękę, a nawet ja cofnąć

- będąc na ogrodzonym terenie, próbujemy wjechać na koło, stanowczo ciągniemy za jedną wodzę; uwaga na zbyt małe koło, duże ryzyko upadku konia! W terenie warto kierować się na znaną łąkę, gdzie możemy wjechać na koło

- uspokajamy głosem: "prr" często działa cuda :)

- jeśli nasz koń ma tendencje do ponoszenia w trakcie wyjazdu w teren, warto rozważyć mocniejsze wędzidło badź wodze pomocnicze. Takie rozwiązanie działa na konie wybitne temperamentne i dla osób doświadczonych, jeśli nasz zwierzak ma po prostu za małą ilość ruchu i/lub dostaje zbyt dużo energetycznej paszy - najpierw zmieniamy sposób żywienia oraz więcej jeździmy na ogrodzonym terenie, później wybieramy wędzidło! Pamiętajmy, że owies nie jest niezbędnym składnikiem żywienia koni, a dla koni lekko pracujących jest niepotrzebny (ziarno owsa często powoduje nadpobudliwość = ponoszenie).

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0