12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynaria: Choroby stawów starszych koni

Data publikacji: 2015-08-10

 

Zacznijmy od tego, że pisząc „degeneracja” mam na myśli chorobę zwyrodnieniową stawów (dalej nazywam ją angielskim skrótem - DJD), która dotyka bardzo dużą część koni starzejących się i nie tylko. Najprościej mówiąc DJD jest postępującą, trwale pogarszającą stan chrząstki stawowej chorobą. Zdrowa chrząstka stawowa zapewnia gładką, śliską powierzchnię co umożliwia swobodne ruchy i przyczynia się do amortyzacji stawów, a przy DJD nie może tego zapewnić, a więc powoduje to u konia sztywność i dyskomfort w stawie.

W 1999 zostało opublikowane badanie w którym zaobserwowano DJD u starszych dzikich mustangów, co dowiodło że jest to naturalną częścią procesu starzenia się koni. A więc starsze konie mają do tej choroby tendencje, ale nie tylko one na nią chorują. Chorobę może spowodować nagły ostry uraz, genetyka, stopień pielęgnacji kopyt, nakład pracy, czas trwania i intensywność ćwiczeń. Badania z 2013 roku wskazują, że ponad 60% polskich koni rekreacyjnych i sportowych choruje na DJD.

Na DJD nie ma pewnego sposobu leczenia ani zapobiegania, aczkolwiek odpowiednio stosowane jedno i drugie może wiele zdziałać: 
- nie szarżuj z koniem, szczególnie starszym,
- daj mu dużo czasu na rozgrzewkę, 
- spytaj się lekarza weterynarii/doświadczonego trenera o intensywność treningu twojego konia, 
- podawaj koniu suplementy na stawy, dodatkowo możesz dodawać do paszy jemiołę,
- słuchaj swojego konia, obserwuj go i zastanów się do jaka jest granica jego ćwiczeń,
- po jeździe umyj nogi zimną wodą.

Jeżeli twojemu rumakowi DJD już się przytrafiło, rób wszystkie powyższe rzeczy ze szczególną uwagą, a dodatkowo:
- zastosuj specjalne przycinanie kopyt dla koni ze szpat odpowiednie do jego budowy,
- ustal specjalny harmonogram pracy,
- bądź w kontakcie z weterynarzem,
- zacznij stosować leki, zwykle są one przeciwzapalne,
- dodaj jeszcze jakiś suplement, np. siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy cokolwiek innego wspomagającego tworzenie płynu maziowego i działanie chrząstki stawowej.

Jeżeli będziesz dbać o te wszystkie rzeczy twój koń powinien nadawać się do dość regularnych treningów i cieszyć się życiem.

 

Ela/ Redaktor Princess

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0